Ako prebieha laserová operácia očí

S poruchami zraku sa nemusíte naučiť žiť, oveľa lepšie je hľadať riešenia, ako sa ich nadobro zbaviť. Moderným riešením je dať si krátkozrakosť alebo astigmatizmus operovať laserom. Ako prebiehajú predoperačné vyšetrenia a samotný zákrok?

Vstupná lekárska prehliadka

Ak už máte plné zuby okuliarov a kontaktných šošoviek a radi by ste konečne žili bez obmedzení, stačí sa odhodlať na jediný krok – vyplniť kontaktný formulár, na základe ktorého si vás odborníci pozvú na vstupnú konzultáciu a vyšetrenie. Na kliniku, samozrejme, môžete zavolať aj vy sami, aby ste si pohovor mohli dohodnúť na čo najskorší termín. Túžba po ostrom zraku je nepochybne silná, takže si o vás nikto nič zlé nepomyslí, keď sa iniciatívy chopíte sami.

Skôr, ako vstúpite do ordinácie, vás ešte čaká vyplnenie podrobného dotazníka, ktorého údaje slúžia na to, aby lekári vedeli usúdiť, či ste vhodným adeptom na absolvovanie laserovej operácie očí. Keďže vás pri telefonickom rozhovore pracovník kliniky informoval o tom, aby ste minimálne 5 dní pred vyšetrením nenosili mäkké kontaktné šošovky (21 dní tvrdé), na vstupnej prehliadke môže lekár presne zmerať všetky dôležité parametre oka. Deje sa tak vďaka najmodernejším prístrojom a úplne bezbolestne. Pracovník kliniky najskôr zmeria objektívne dioptrické poruchy oka, vnútroočný tlak, neskôr sa analyzuje povrch rohovky a vnútroočné štruktúry. Na základe týchto informácií vie lekár posúdiť, aký typ starostlivosti bude pre vás najvhodnejší. Vyšetrenia mikroskopmi odhalia stav vnútornej vrstvy rohovky, ale tiež vyšetria predný a zadný segment oka. Aby mal lekár čo najkomplexnejšie informácie o vašich očiach a zraku, robia sa ešte ďalšie vyšetrenia, ktoré stanovia napr. dioptrie, ktoré subjektívne vnímate, alebo ohodnotia, ako ste na tom s videním do diaľky či s čítaním. Ako ste si všimli, vstupné vyšetrenia pri operácií očí sa vykonávajú naozaj detailne a precízne, a tak sa ľahko stane, že na klinike strávite aj tri hodiny. Preto je dobré si na pobyt na klinike vyčleniť dostatok času.

Laserová operácia očí je bezbolestná

Keď lekár usúdi, ktorá metóda operácie očí je pre vás najvhodnejšia, pracovníci kliniky vás zaodejú do ochranného plášťa a návlekov. V prípade, že máte obavy, ako celý zákrok dopadne, vám personál môže ponúknuť tabletku na upokojenie. Akýkoľvek strach z nevydarenej alebo bolestivej operácie je však zbytočný. Povrch oka, ako aj očné viečka sa potrú anestetikom, aby bola pre vás operácia maximálne bezbolestná. Keď sa dostaví účinok anestetika, líhate si na operačný stôl, čo už bude skutočne len čerešničkou na torte. Do desiatich minút z ambulancie vyjdete so širokým úsmevom a ostrým zrakom, pretože ste nepocítili žiadnu bolesť ani zápach a zákrok nesprevádzali rušivé zvuky prístrojov. Laserová operácia sa vykonala rýchlo, presne a bez akéhokoľvek rezu na oku. Lekár vás ešte informuje o rekonvalescencii a ponúkne vám očné kvapky a gél. Laserová metóda operácie očí prináša stabilné výsledky a hneď po zákroku môžete ísť znova do práce. Pacienti si tiež nevedia vynachváliť, že po operácii sa u nich nedostavuje syndróm suchého oka. Ak ste teda doteraz váhali, či zákrok podstúpiť, odteraz nech vám v tom už nič nebráni, ani strach.