Ako sa zbaviť okuliarov? Poradíme vám

aug 4, 2021

Dioptrické okuliare sú potrebnou súčasťou výbavy čoraz väčšieho počtu Slovákov. Na svedomí to má najmä aktuálne nie príliš zdravý spôsob života s minimom pohybu a pobytu v exteriéri a s dlhými hodinami trávenými prácou s počítačom či mobilným telefónom. Okuliare sú však značne obmedzujúcou a pri niektorých činnostiach aj nebezpečnou korekčnou pomôckou. Odpoveď na otázku „ako sa zbaviť okuliarov raz a navždy“ je tak v súčasnosti viac než aktuálna.

Veľká väčšina tých, ktorí si na život s okuliarmi museli zvykať, by ako ich najväčšiu nevýhodu celkom určite uviedli, že ich nemožno nosiť všade. Obzvlášť športovci, bez ohľadu na to či rekreační alebo profesionálni, či ľudia so zamestnaním, v ktorom sú okuliare obmedzujúcou pomôckou, musia siahať aj po iných korekčných pomôckach. Nevýhodou tiež je, že ich často niekde zabúdame a ani zničiť či stratiť ich nie je nič výnimočné. Uvedomiť si treba aj to, že ich počas života zmeníte niekoľkokrát, minimálne dioptrické sklá v nich, keďže okuliare zrakový problém vyliečiť nedokážu, pomôžu ho len zastabilizovať, prípadne spomaliť jeho rozvoj, čo sa prejaví aj v našom rodinnom rozpočte.

Okuliare na čítanie – ďalšia komplikácia navyše

Približne medzi 40. a 45. rokom života každého z nás postihne zhoršenie zraku na veľmi krátke vzdialenosti. Presbyopia, ľudovo tiež známa ako vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, súvisí prirodzeným starnutím oka, konkrétne šošovky. Tá vekom stráca svoju pružnosť kvôli čomu oko nie je schopné zaostrovať na blízke predmety. Bez okuliarov na čítanie si tak neprečítate knihu, správu na mobilnom telefóne ani nepozriete fotografie z dovolenky. Okuliare na čítanie budete potrebovať aj na také úplne bežné činnosti, akou je napríklad vybratie si jedla z jedálneho lístka či k nemu najvhodnejšieho vína z vínnej karty.

Ak už máte dioptrické okuliare do diaľky či na blízko, pribudnú vám tak ďalšie. Okuliare na čítanie ešte znásobia vaše už aj tak značné obmedzenia.

Kontaktné šošovky sú praktické, dávajte však pozor na infekcie

Prvou možnosťou ako eliminovať nepraktické stránky používania dioptrických okuliarov je začať používať kontaktné šošovky. Pri správnej manipulácii a dodržiavaní pravidiel ich používania ani nemusíte vedieť, že ich máte na očiach. Samozrejme, chce to čas, kým si zvyknete na ich nasadzovanie a vyberanie a tiež na to, aby ste vedeli, ako správne reagovať napríklad ak sa vám šošovka v oku posunie alebo pokrčí. Keď to zvládnete, kontaktné šošovky vám dajú podstatne viac slobody ako dioptrické okuliare. Môžete ich používať aj pri kontaktnejších druhoch športov aj pri povolaniach, kde vám okuliare vyslovene zavadzajú. Ak sa vám ich podarí znehodnotiť, veľmi ľahko vymeníte šošovku za novú a v prípade, že sa vám zrak zhorší, jednoducho si nasledovné balenie kúpite s väčšími dioptriami bez akéhokoľvek poplatku navyše.

Vyhovovať vám môže tiež to, že nemusíte investovať jednorazovo veľa peňazí do kúpy okuliarov, nakoľko šošovky kupujete priebežne. Lenže z dlhodobého hľadiska sa práve šošovky môžu stať najdrahšou korekčnou pomôckou. Ak si vypočítate ročné náklady na kúpu kontaktných šošoviek a roztokov zistíte, že už pár rokov ich používania je nákladnejších ako dioptrické okuliare.

Používanie kontaktných šošoviek má však aj úskalia. Tým najväčším je prísne dodržiavanie hygieny. Nikdy nevynechajte ich čistenie v na to určenom roztoku a nikdy ich nepoužívajte dlhšie, ako na určené obdobie. Ak sa vám stane, že si šošovku počas dňa nechtiac z oka vyberiete, napríklad mimovoľným pošúchaním oka a nemáte pri sebe práve roztok, ktorým by ste ju vyčistili, použite novú. Inak vám reálne hrozí riziko, že si z rúk do oka cez šošovku prenesiete nečistotu, baktérie či vírusy. Následne vedie už len krátka cesta k infekciám. Obzvlášť, ak ste alergik, nakoľko nadmerne slziace oči sú náchylnejšie na ich vznik. Odporúčame preto, ak je to možné, mať pri sebe vždy náhradnú šošovku. Ďalším negatívom kontaktných šošoviek je, že bránia normálnej cirkulácii sĺz čo môže spôsobovať vysušovanie očí.

Všetky druhy dioptrických okuliarov pošlite do zabudnutia

ReLEx SMILE 3D

Ak vám do štyridsiatky chýba ešte nejaký ten rôčik, ideálnou metódou pre vás bude revolučná ReLEx SMILE 3D vhodná najmä pre pacientov trpiacich krátkozrakosťou do -10 dioptrií a astigmatizmom do 5 cylindrov. MUDr. Ivo Ďurkovič, hlavný očný lekár siete iClinic tvrdí, že zákrok podstatným spôsobom zmení kvalitu života. „Operácia krátkozrakosti metódou ReLEx SMILE 3D je ideálnou voľbou nielen pre vrcholových športovcov, ale pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú alebo si želajú mať pri svojej práci či svojich bežných životných činnostiach výborný zrak bez potreby nosenia korekčných pomôcok.“

ReLEx SMILE 3D je bezbolestná operácia s krátkou dobou hojenia a s maximálnym eliminovaním nežiadúcich vedľajších účinkov. Do práce sa pacienti vracajú spravidla už na druhý deň po zákroku, k svojim obľúbeným pohybovým koníčkom či športovým aktivitám približne po týždni od operácie.

Z-Lasik Premium

Ďalšou špičkovou metódou, vďaka ktorej sa navždy zbavíte krátkozrakosti, astigmatizmu aj ďalekozrakosti je Z-Lasik Premium. V porovnaní so staršími metódami má Z-Lasik Premium množstvo výhod, ktoré ocení každý pacient. Jedná sa o presnú, bezpečnú, rýchlu a pohodlnú metódu vykonávanú v lokálnej anestézii. K lepšiemu videniu dochádza už o niekoľko hodín po zákroku a výhodou je tiež rýchla rekonvalescencia.

FEMTO Z-Prelex

Kým ReLEx SMILE 3D aj Z-Lasik Premium korigujú zrak zákrokom na rohovke, pri metóde FEMTO Z-Prelex dochádza k výmene starej opotrebovanej šošovky za novú umelú. Odporúča sa najmä pacientom po štyridsiatke, u ktorých sa začal prejavovať nástup presbyopie. FEMTO Z-Prelex je najmodernejšou metódou súčasnosti a v porovnaní so svojim predchodcom – tradičnou metódou Prelex, má hneď niekoľko výhod. Je ešte rýchlejšia, jemnejšia a šetrnejšia. Prebieha bez ostrých operačných nástrojov. Tie nahrádza špičkový femtosekundový laser. Operáciou je do oka voperovaná trifokálna šošovka, ktorá umožní bezproblémové, ostré, videnie do všetkých vzdialeností, vďaka čomu sa pacient navždy zbaví okuliarov do diaľky, do blízka aj okuliarov na čítanie.

Operácia očí aktuálne najvýhodnejšia

Výbornou správou pre všetkých, ktorí zvažujú laserovú operáciu očí je, že v iClinic aktuálne prebieha výnimočná akcia. Ak si do 30. 9. 2021 objednáte operáciu jednou z troch uvedených metód, obe vaše oči zoperujeme za cenu jedného oka. Navyše ku každej operácii okrem zľavy získate nové slnečné okuliare. Samotnú operáciu dvoch očí za cenu jedného oka môžete podstúpiť až do 31. 12. 2021. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií nájdete priamo na tomto linku o kampani „Operácia dvoch očí za cenu jedného“.

  Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

  Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

  Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

    Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

  Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

  Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

  Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

  Ako prebieha laserová operácia očí?

  Ako prebieha laserová operácia očí?

  Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

  Kontaktujte nás