Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

jan 29, 2024

 

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným vyšetrením je vyšetrenie u očného lekára, základný test si však viete spraviť aj doma.

V dnešnom článku vám dáme návod, ako si otestovať svoj zrak doma a zároveň dáme odpoveď, prečo nepodceňovať preventívne prehliadky u lekára.

Pociťujete príznaky zhoršeného videnia? Otestujte sa

Ak sa vám stáva, že máte:

  • problémy so zaostrovaním,
  • výpadky v zornom poli,
  • problém s rozlišovaním niektorých farieb,
  • častejšie slzenie očí, bolesti hlavy a/alebo očí,
  • pred očami sa mihajúce škvrny,

je potrebné navštíviť očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o príznaky niektorého alebo viacerých očných ochorení.

Ak sa chcete ešte pred návštevou lekára otestovať doma, existuje niekoľko metód, ktoré vám môžu zrakový problém potvrdiť. Je však potrebné vziať do úvahy, že výsledky testov sú len orientačné a v žiadnom prípade by nemali nahrádzať kompletné vyšetrenie.

Ishiharov test farbosleposti

To, či máte problém s rozoznávaním farieb, je možné veľmi ľahko zistiť napríklad pomocou Ishihariho testu na farbocit. Test je založený na obrázkoch, ktoré tvoria bodky rôznych veľkostí a rôznych farieb. Do obrázkov sú zakomponované číslice, taktiež formou bodiek, ale inou farbou. V prípade, že nedokážete rozoznať niektoré číslice či tvary na niektorých obrázkoch, môže to znamenať, že ste farboslepý, t.j., že vám chýba niektorý z troch čapíkov nachádzajúcich sa v sietnici. Tieto receptory predstavujú tri základné farby – zelenú, červenú a modrú a v prípade, že niektorý z nich chýba alebo je poškodený, pacient nie je schopný danú farbu, jej odtiene ani kombinácie rozoznať. Ak by mal pacient poškodené všetky receptory, žil by život ako v čiernobielom filme.

TEST farbosleposti

Test na astigmatizmus

Jednoduchým testom je možné zistiť aj pravdepodobnosť astigmatizmu, t.j., nepravidelného zakrivenia rohovky. Podstatou domácich testov na zakrivenie rohovky sú rôzne tvary, v ktorých sú rovné čierne čiary v rôznych smeroch. Ak sa testovanému zdá, že sú niektoré čiary tmavšie ako iné, prípadne, že čiary nie sú jasné, môže ísť o astigmatizmus. Ak si takýto test spravíte s okuliarmi a aj s nimi vidíte čiary nejasne, obráťte sa na očného lekára. Nekorigovaný astigmatizmus totiž spôsobuje zníženie ostrosti videnia.

TEST astigmatizmus

Snellenova tabuľa je základnou pomôckou pri testovaní videnia do diaľky

Už od detského veku je zrak v ambulanciách pediatrov či všeobecných lekárov sledovaný väčšinou pomocou tabúľ s písmenami či znakmi. Tabule môžu byť podsvietené alebo úplne jednoduché vytlačené na papieri a nalepené na stenu. Takú si dokážete veľmi ľahko stiahnuť alebo objednať z internetu a použiť na účely domáceho testovania.

V závislosti od veľkosti tabule je potrebné pozorne prečítať návod na použitie, najmä dodržať vzdialenosť od tabule počas čítania.

Asi najznámejšou pomôckou pre základný test krátkozrakosti je Snellenova tabuľa. Obsahuje 11 riadkov, na vrchole je najväčšie, až 88 milimetrov vysoké, písmeno. Každý riadok smerom nadol má menšie písmená. Pre priemerný zrak sa považuje riadok číslo 8, ku ktorému patrí zlomok 20/20. Ten znamená, že písmená v tomto riadku dokážu prečítať ľudia s priemerným zrakom zo vzdialenosti 20 stôp (cca 6 metrov). Snellenove tabuľky v originálnej veľkosti sa majú čítať práve zo vzdialenosti 20 stôp. Ak teda dokážete prečítať 8. riadok zo vzdialenosti 6 metrov, máte priemerný zrak. Ak dokážete prečítať ešte aj riadky umiestnené nižšie, máte nadpriemerný zrak. Naopak, ak dokážete prečítať maximálne napríklad riadok číslo 6 so zlomkom 20/30, znamená to, že zo vzdialenosti 6 metrov (20 stôp) dokážete prečítať písmená, ktoré človek s priemerným zrakom dokáže prečítať zo vzdialenosti 9 metrov (30 stôp). V tom prípade budete potrebovať korekčnú pomôcku alebo absolvovať laserovú operáciu očí.

test krátkozrakosti

Jednoduchým testom preveríte aj zorné pole

Zúženie zorného poľa môže byť príznakom rôznych očných ochorení, typické je napríklad pre zelený zákal – glaukóm. Pri otvorených obidvoch očiach by sme mali vidieť v rozptyle od 0 do 180 stupňov vo vertikálnom aj horizontálnom smere. Pri otvorenom jednom oku by sme mali byť schopní vidieť v horizontálnom smere približne od 30 do 180 stupňov.

Do pravej ruky chyťte ceruzku, vystrite ruku a pozerajte sa na ceruzku pred sebou. Druhou rukou si zakryte ľavé oko. Pravou rukou s ceruzkou pomaly upažujte smerom doprava, pričom okom nehýbte, pozerajte stále pred seba. Keď sa vám stratí ceruzka z dohľadu, zastavte ruku. Pri zdravom zornom poli by mala byť ruka v uhle 90 stupňov oproti východiskovému bodu. To isté spravte do druhej strany. Ceruzku by ste mali stratiť približne pri uhle 60 stupňov od východiskového bodu, ďalej vidieť nebudete kvôli nosu.

Rovnaký postup zopakujte ľavým okom a ceruzkou v ľavej ruke. V prípade, že ceruzku stratíte skôr z dohľadu ako takmer tých 90 stupňov na strane „bez nosa“ alebo skôr ako približne 60 stupňov na strane „s nosom“, navštívte očného lekára, pravdepodobne prichádzate o zdravé zorné pole.

 

Preventívna prehliadka zraku má neporovnateľne väčšiu výpovednú hodnotu

Domácimi testami môžete získať orientačný prehľad o vašom zraku, preventívne prehliadky ale nezanedbávajte ani v prípade, že je váš zrak podľa testov bezproblémový. Očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj očné ochorenia, ktoré sa vyvíjajú bez príznakov. Zároveň, len očný lekár vám môže stanoviť presnú diagnózu a navrhnúť spôsob liečby – predpísať okuliare či odporučiť vhodnú laserovú operáciu očí.

 

Laserová operácia očí s mimoriadnou 50 % zľavou

Zima je tu a s ňou prichádzajú aj zmeny v našich životoch. Pre mnohých ľudí je práve toto ideálny čas na laserovú operáciu očí. Preto sme u nás v iClinic pripravili skvelé zimné zľavy na jednotlivé operačné zákroky. Neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie očí čo najskôr a pritom využite 50 % zľavy na bezbolestné laserové operácie. Zverte sa do rúk našich odborníkov, ktorí vám odporučia operačnú metódu na mieru. Zima bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek môže byť krajšia a pohodlnejšia.

Jediné, čo musíte pre získanie operácie očí s mimoriadnou 50 % zľavou spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom „ZMENA“. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií, ako aj presný postup ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani: „Zmena, ktorú uvidíte. Zbavte sa okuliarov s 50 % zľavou na operáciu očí“.

S výberom vhodnej operačnej metódy sa netrápte. Počas návštevy očnej kliniky iClinic absolvujete komplexné očné vyšetrenie a na základe výsledkov vám odporučíme najvhodnejší typ operačného zákroku.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Kontaktujte nás