Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

jún 21, 2022

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas detského veku, vzniknúť môže hocikedy počas celého života.

Jedným z najčastejších faktorov vzniku krátkozrakosti v rozvinutých krajinách je zhoršený spôsob života. Dlhé hodiny za počítačom či pri televízore, menej pohybu a pobytu vo vonkajšom prostredí, nedostatočný oddych či zlá životospráva negatívne ovplyvňujú naše videnie do diaľky.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • ktorá refrakčná vada môže byť okrem myopie za zlým videním do diaľky
  • prečo sú potrebné pravidelné očné prehliadky a ako spozorujete zhoršené videnie u detí
  • ako sa zbaviť okuliarov do diaľky natrvalo

Astigmatizmus máte a možno o tom ani neviete

Vo všeobecnosti je možné povedať, že za neustálym rastom krátkozrakých pacientov, je čoraz väčšie namáhanie očí na blízko, bez jeho vyváženia pohľadmi do diaľky. Oči si tak netrénujeme a schopnosť zaostriť do diaľky sa nám postupne otupuje. V prípade, že dokážeme bez problémov zaostriť na blízko, ale predmety vo vzdialenosti 5 a viac metrov sa nám rozmazávajú, trpíme krátkozrakosťou – myopiou. Pri zdravom oku sa dopadajúce svetelné lúče lámu na sietnici. Pri krátkozrakosti sa lúče lámu ešte pred sietnicou, čím vytvárajú rozmazaný obraz. Čím viac je ohnisko posunuté dopredu pred sietnicu, tým viac ho je nutné pre zabezpečenie správneho videnia posunúť dozadu – mínusovými dioptriami.

Práve krátkozrakosť je najčastejšou príčinou, prečo nedokážeme zaostriť na vzdialené predmety. Existujú však aj ďalšie očné vady či choroby, ktoré sa prejavujú problémami so zaostrením. Jednou z nich je astigmatizmus, ktorý, rovnako ako krátkozrakosť či ďalekozrakosť, patrí medzi refrakčné vady. Na rozdiel od myopie však nie je príčinou posunutie ohniska, ale to, že svetelné lúče sa následkom nerovnomerného zakrivenia rohovky lámu rôzne a nespájajú sa v jednom ohnisku. V prípade, že máme ľahšiu formu astigmatizmu, v bežnom živote nás nijako výrazne neobmedzuje. O tom, že ho máme, nemusíme ani vedieť.

Astigmatizmus sa prejavuje deformovaným obrazom, zhoršenou schopnosťou vnímania kontrastov, ale aj zníženou ostrosťou a rozmazaným videním do všetkých vzdialeností. Bežnými prejavmi sú tiež bolesti hlavy a očí, únava, zhoršená priestorová orientácia či zamieňanie si niektorých písmen a číslic – astigmatik môže vidieť napríklad číslo 3 namiesto čísla 8 či písmeno K namiesto X.

Zhoršený zrak môže ovplyvniť aj výsledky v škole

Jedným z najväčších problémov, čo sa týka vývoja zraku detí v školskom veku, sú nesprávne návyky. Detské oči prostredníctvom mobilov, tabletov či počítačov absorbujú nebezpečné modré svetlo, ktoré ničí bunky v sietnici a vplýva tak na rozvoj krátkozrakosti.

Ďalším rizikom je nesprávne osvetlenie. Ideálne je, ak sa dieťa učí pri prirodzenom svetle a tomu je potrebné prispôsobiť aj nábytok v jeho detskej či študentskej izbe. Zároveň je potrebné myslieť aj na kvalitné umelé svetlo.

Tretím často sa vyskytujúcim faktorom vzniku krátkozrakosti, nielen u detí, je málo impulzov z väčších vzdialeností. Opäť to súvisí s tým, že veľkú časť dňa sa naše oči sústreďujú na blízke predmety. Veľmi dôležité preto je cvičiť oči aj pri kancelárskej práci a dávať si pravidelné prestávky s pohľadmi do diaľky. Ideálne v exteriéri, ale ak to nie je možné, aspoň cez okno kancelárie či školy.

Pri školopovinných deťoch je na rodičoch, aby sledovali správanie sa dieťaťa. Či nežmúri, či nemá problém prečítať číslo na autobuse, či nebýva nesústredené alebo či sa mu náhodou nezhoršil prospech v škole. Zhoršené videnie totiž môže byť skutočne aj za horšími známkami či náročnejším učením sa. Z veľmi jednoduchého dôvodu. Ak žiak nevidí dobre na tabuľu, nedokáže sa dostatočne sústrediť a nedokáže si zapisovať kompletné poznámky či príklady z tabule.

Bez ohľadu na to, či sa jedná o deti alebo dospelých, základnou prevenciou by mali byť pravidelné očné prehliadky. Ako aj pri iných ochoreniach, aj v prípade zraku platí, že čím skôr sa podarí vadu zistiť, tým jednoduchšie je ju riešiť.

Laserová operácia očí je trvalým riešením

Problém zaostriť predstavuje pre človeka v bežnom živote vysokú mieru nepohodlia, v niektorých situáciách až nebezpečenstva. Základným riešením sú korekčné pomôcky – dioptrické okuliare či kontaktné šošovky. Tie „umelo“ zlepšia zrak, avšak problém nevyriešia. Riešením pre trvalú korekciu zraku je laserová operácia. Existuje viacero metód, ktorými je možné odstrániť krátkozrakosť či astigmatizmus. Najmodernejšie metódy, ako napríklad ReLEx Smile 3D, využívajú počas zákroku femtosekundové lasery, prípadne ich kombináciu s excimerovými lasermi. Ide o bezbolestné a rýchle zákroky s krátkou dobou rekonvalescencie. Špičkové lasery sa vyznačujú maximálnou presnosťou a jemnosťou, vďaka čomu patria vybrané operácie očí medzi najbezpečnejšie spomedzi všetkých operácií.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás