Ako prebieha laserová operácia očí?

okt 24, 2022

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je vykúpením laserová operácia očí.

Ako prebieha laserová operácia očí, ktoré metódy patria vo svete medzi najmodernejšie a operujú nimi aj na Slovensku a ktoré mýty by ste o operácii počúvať nemali sa dozviete v dnešnom článku.

Nie je operácia ako operácia

Hneď v úvode je potrebné povedať, že pod pojmom laserová operácia sa ukrýva množstvo metód, ktoré sa využívajú pre korekciu zraku. Oblasť mikrochirurgie oka sa vyvíja veľmi rýchlo a kliniky na trh prinášajú stále nové a dokonalejšie operačné metódy. Porovnávať sa preto určite oplatí. Metódy aj kliniky, ktoré operácie vykonávajú.

Najmodernejšími metódami sú hĺbkové metódy tretej generácie, pri ktorých operácia oka prebieha priamo vo vnútri rohovky, nie na jej povrchu. Pri zákroku sa používajú špičkové femtosekundové lasery.

Jednou z takých je revolučná metóda ReLEx SMILE 3D, ktorú má vo svojom portfóliu aj naša očná klinika iClinic. Pri operácii používame najmodernejší femtosekundový laser VISUMAX 500 nemeckého výrobcu Carl Zeiss, ktorý je známy výnimočnou rýchlosťou a pooperačnou bezbolestnosťou.

Bez potreby rezu na rohovke a jej pálenia excimerom dokáže ReLEx SMILE 3D odstrániť krátkozrakosť až do -10 dioptrií a astigmatizmus do 5 cylindrov. Prirodzené vlastnosti rohovky ostávajú neporušené, keďže zákrok prebieha v jej vnútri. Vďaka tomu sa minimalizujú riziká pooperačných komplikácií, akými pri iných metódach bývajú napríklad slzenie a zápaly oka či syndróm suchého oka.

ReLEx SMILE 3D predstavuje pre pacienta výrazný komfort počas aj po zákroku. Okrem toho, že je zákrok bezbolestný, vďaka krátkej dobe hojenia sa pacient môže do bežného života vrátiť veľmi rýchlo.

V ponukách kliník sa môžete stretnúť aj s ďalšími modernými metódami. Medzi ne patria napríklad FEMTO Z-Prelex, ktorá sa prioritne používa na odstránenie presbyopie, ale tiež aj na korekciu ostatných refrakčných chýb a šedého zákalu či FEMTO Z-Katarakta používaná na odstránenie šedého zákalu. Podstatou obidvoch metód je výmena pôvodnej šošovky za novú, umelú.

Medzi špičku patrí tiež Z-Lasik Z 3D, ktorou sa koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus.

Operácia, pri ktorej si dovolenku brať nemusíte

Výhodou laserových operácií očí je, že prebiehajú ambulantne a samotný zákrok trvá len pár minút. Ako prebieha laserová operácia popíšeme na príklade vyššie spomínanej metódy ReLEx SMILE 3D. Jedinej operačnej metódy bez bolesti tak počas zákroku, ako aj po zákroku, bez rezu a pálenia rohovky excimerom.

Bez ohľadu na to, či ste už rozhodnutí, že operáciu podstúpite alebo či ešte stále z nejakého dôvodu váhate, odporúčame kontaktovať nás telefonicky. V rámci rozhovoru vám naši špecialisti zodpovedajú všetky otázky, ktoré vás zaujímajú v súvislosti s vašim zrakovým problémom a dohodnú si s vami termín stretnutia.

V rámci stretnutia na úvod absolvujete komplexné očné vyšetrenie. Je potrebné poznamenať, že vyšetrenie môže odhaliť aj ďalšie očné ochorenia, o ktorých ste doteraz netušili. Na základe zistení očný lekár navrhne liečbu. Je potrebné poznamenať, že nie každý pacient môže absolvovať operáciu alebo pacientom vybranú metódu operácie. O definitívnej vhodnosti pacienta pre laserovú operáciu očí rozhoduje až lekár po vyšetrení.

Ak ste vhodným adeptom na zákrok a rozhodnete sa pre operáciu, lekár vám poskytne detailné informácie o tom, čo vás čaká, kým dôjde k samotnej operácii. Ak napríklad nosíte kontaktné šošovky, pár dní pred operáciou sa ich budete musieť vzdať a nahradiť ich klasickými okuliarmi. V prípade, že na toto obdobie nemáte okuliare, zapožičiame vám dioptrické okuliare podľa vášho výberu zadarmo.

Prvým krokom operácie je znecitlivenie oka anestetickými očnými kvapkami. V ďalšom kroku vytvorí femtosekundový laser tzv. lentikulu a malý otvor v rohovke, cez ktorý lekár v treťom kroku operácie lentikulu vyberie. Vytvorením a odstránením lentikuly je dioptrická vada korigovaná bez narušenia biomechanických vlastností rohovky. Zlepšené videnie pociťuje pacient v podstate okamžite po zákroku – tzv. „woow efekt“.

Po operácii pacient ešte prechádza výstupným vyšetrením. Po ňom mu lekár, v prípade potreby, odovzdá očné kvapky či gély, slnečné okuliare, prípadne iné pomôcky pre bezproblémový priebeh hojenia.

Počúvajte lekára, nie „odborníkov“ z internetových diskusií

Viacero mýtov sme vyvrátili už v predchádzajúcich riadkoch tohto článku. Napríklad, že zákrok bolí, že budete dlhodobo PN, že budete musieť byť hospitalizovaní, či že sú s operáciou spojené mnohé riziká pooperačných komplikácií.

Medzi ďalšie mýty patrí potreba doživotného užívania očných kvapiek a gélov a nepravdou tiež je, že sa vám dioptrie vrátia. Za kvalitou práce členov nášho špecializovaného lekárskeho tímu očných lekárov si stojíme. Aj preto v cene zákroku našim pacientom poskytujeme doživotnú záruku. Ako? Výsledok korekcie je permanentný a ďalšie zmeny dioptrickej sily oka sú výnimočné alebo následkom vekom podmienených či chorobných zmien v iných štruktúrach oka (napr. v šošovke). Ak takáto situácia kedykoľvek nastane, nález posúdime a pokiaľ je bezpečným a spoľahlivým riešením ďalšia laserová korekcia, naši pacienti ju majú zadarmo.

Teraz operácia očí s mimoriadnou 1 000 € zľavou

Koniec zdražovania je v nedohľadne, inflácia trhá rekordy. Aj preto sme v iClinic pre vás pripravili ponuku, vďaka ktorej si zabezpečíte operáciu očí za pôvodné – staré ceny. Navyše, k tomu získate aj MIMORIADNU 1 000 € ZĽAVU na vybrané laserové operácie, vďaka ktorej sebe alebo svojim blízkym splníte sen o dokonalom zraku aj v tomto ekonomicky zložitom období. Navyše, 1 000 NAJRÝCHLEJŠÍCH z vás získa MIMORIADNU 1 000 € ZĽAVU na bezbolestnú operáciu očí. Celkovo tak tisícke z vás prispejeme neuveriteľnou sumou 1 000 000 €.

Jediné, čo musíte pre získanie operácie očí s mimoriadnou 1 000 € zľavou spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom „MILIÓNOVÉ OČI“. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií, ako aj presný postup ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani: Rozdávame zľavy v hodnote milión EUR na operácie očí“

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Kontaktujte nás