Sú laserové operácie očí bezpečné?

nov 14, 2019

Laserová operácia očí je, aj napriek tomu, že sa vo všeobecnosti považuje za jednu z najbezpečnejších, vnímaná citlivejšie, ako iné bežné operácie. jedná sa predsa o zrak, bez ktorého si fungovanie vie predstaviť asi len málokto. V tomto článku sa pozrieme bližšie na potenciálne riziká, ktoré so sebou prinášajú laserové operácie.

Nie je klinika ako klinika

Hneď na úvod je potrebné povedať, že riziko, ktoré laserovou operáciou podstupujete, nie je len v samotnej operácii, ale aj v tom, kto operáciu vykonáva. Nikde síce nie je napísané, že drahší zákrok musí byť automaticky lepší, ale ísť pri operácii očí hlavne po cene sa nemusí vyplácať. Odporúčame zistiť si o klinike čo najviac informácií ešte pred jej výberom. Veľkosť kliniky, jej vybavenie, počet realizovaných operácií, kvalitatívna aj kvantitatívna úroveň personálu sú ukazovatele, ktoré vám môžu poslúžiť ako základný filter. Následne, veľmi dôležitý je aj váš subjektívny prvý dojem, keď prídete na vyšetrenie. Profesionalitu personálu zistíte aj keď nie ste v danej problematike odborníkmi. Ak si zvolíte kliniku, ktorá má vo svojom portfóliu viac operačných metód, je pravdepodobné, že vám dokáže na základe vyšetrenia ponúknuť metódu, ktorá sa ideálne hodí konkrétne pre vás a na riešenie vášho problému. Očné vady môžu mať totiž svoje špecifiká u každého pacienta, napriek tomu, že sa javia ako rovnaké.

Čím novšia metóda, tým menšie riziká

Operáciou oka sa mení jeho optický systém, mení sa fyzikálna stránka videnia. Rohovka potrebuje určitý čas na to, aby sa v oku „udomácnila“ a na novú situáciu si musí zvykať tiež mozog. Z toho dôvodu sú dočasné problémy po operácii bežné.

Našťastie, tak ako v ostatných oblastiach medicíny, aj v oblasti mikrochirurgie oka vývoj napreduje míľovými krokmi. Cieľom výrobcov je prinášať technológie, pomocou ktorých je laserová operácia efektívnejšia a bezpečnejšia. Moderné technológie zároveň skracujú dobu potrebnej rekonvalescencie. Pri niektorých nabehnete na bežný život už ďalší deň po operácii. Medzi absolútnu špičku aktuálne patria napríklad metódy Relex Smile 3D či Z-Lasik 3D.

Syndróm suchého oka je bežnou súčasťou liečby

Najčastejším neželaným efektom laserových operácií býva syndróm suchého oka, kedy oko nedokáže vyrábať dostatok sĺz, prípadne slzy nie sú v kvalite, akú oko pre svoje bežné fungovanie potrebuje. Následkom toho nie je oko dostatočne vlhčené a môže sa vyskytnúť pocit dráždenia, pálenia či škriabania. Tento problém sa však dá vyriešiť veľmi jednoducho aplikáciou umelých sĺz, ktoré vám v klinike určite poradia. V prípade, že bude operácia vykonaná spomínanou metódou Relex Smile 3D, dlhodobé kvapkanie umelých sĺz vám nehrozí.

Večer sa môže vyskytnúť problém s ostrosťou videnia

Bežným pooperačným problémom býva tiež kolísavá ostrosť zraku. Znížená ostrosť v tmavom prostredí sa môže vyskytnúť najmä hneď po operácii. Štandardne sa však tento problém stráca veľmi rýchlo.

Dvojité videnie ako odozva mozgu

Aj mozog si musí zvyknúť na novú súčasť očného systému. Výsledkom býva tzv. dvojité videnie počas doby, kým sa nová rohovka neprispôsobí očnému prostrediu.

Ak máte syndrómy zápalu oka, navštívte lekára

Špičkové technológie eliminujú riziko zápalu na minimum a pravdepodobnosť, že ho pacient dostane, je veľmi malá. Ak pociťujete bolesť oka, ak vám sčervená alebo ak sa vám zdá, že horšie vidíte, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Môže ísť totiž o infekciu, ktorá môže byť, v prípade neliečenia, príčinou vážnejších komplikácií. Ak je zápal vírusového charakteru, môže byť nákazlivý. Zápal oka sa lieči väčšinou podávaním mastičiek, kvapiek či antibiotík.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Vedeli ste, že viacero vážnych očných chorôb sa môže aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov? A očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj smrteľné neočné ochorenia? Že za horším školským prospechom dieťaťa môže byť zlý zrak? Pravidelné očné vyšetrenia sú základom prevencie...

Kontaktujte nás