Suché oči – keď ani žmurkanie nepomáha

okt 10, 2019

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo žmurkáte? Z prvej vám asi napadne, že očné viečka tým chránia oči, napríklad pred vetrom. Áno, aj to je pravda. Hlavnou funkciou žmurkania je však udržiavať oko vlhké.

V priemere žmurkneme asi 15 krát za minútu, pričom v niektorých situáciách to môže byť aj viac, kľudne aj 4 krát za sekundu. Naopak, pri niektorých činnostiach žmurkáme menej. A práve pri tých, ktoré kazia zrak. Typickým takýmto predstaviteľom je práca pri počítači. Následkom menej častého žmurkania je, že sa naše oči rýchlejšie unavia. Práca s počítačom je zároveň jednou z hlavných príčin vzniku syndrómu suchého oka.

Syndróm suchého oka ako civilizačná choroba tretieho tisícročia

Syndróm suchého oka patrí medzi najčastejšie ochorenia očí. Trpí ním viac ako 15 % svetovej populácie, radenie medzi civilizačné ochorenia tretieho tisícročia je preto úplne na mieste. Väčšinou ovplyvňuje „len“ kvalitu života, výnimočne však môže byť aj príčinou slepoty. Ochorenie spôsobuje nedostatočná tvorba sĺz alebo ich kvalita.

Syndróm suchého oka najčastejšie postihuje starších ľudí či ženy v menopauze. V tom prípade býva príčinou okrem veku tiež pokles hladiny pohlavných hormónov a iné celkové ochorenia ako cukrovka, autoimunitné ochorenia, reumatická artritída a podobne. Výskyt syndrómu suchého oka však nie je výnimočný ani u mladších ročníkov.  Vtedy bývajú príčinami najmä:

  • nezdravý životný štýl – nadmerné požívanie alkoholu, nedostatočný príjem tekutín
  • veľa času pri počítači či televízore
  • častý pobyt v zadymených a prašných priestoroch
  • dlhé šoférovanie
  • dennodenné používanie kontaktných šošoviek
  • čítanie pri nekvalitnom osvetlení
  • prekonanie úrazu oka

Problém suchých očí zistíte aj sami

Na rozdiel od šedého zákalu či glaukómu, syndróm suchého oka môžete spozorovať celkom jednoducho aj sami. Prejavuje sa pálením, pichaním a dráždením očí, zhoršeným videním, únavou očí či potrebou častejšieho žmurkania. Paradoxne môže byť prejavom syndrómu aj nadmerné slzenie.

Nemýľte si suché oči s alergiou

Alergia a syndróm suchého oka sú dve rôzne ochorenia, ktoré však navzájom veľmi úzko súvisia. Odlíšiť ich môže byť najmä počas alergickej sezóny náročné. Stáva sa, že príznaky, ktoré pacient pociťuje, pripisuje alergii. Alergia sa prejavuje najmä začervenaním, svrbením a opuchom očí a syndróm suchého oka ešte zhoršuje. Rovnako tak niektoré lieky na alergiu. Preto, ak si nie ste úplne istí, s návštevou lekára neotáľajte.

Zvlhčovať si oči vodou nepomôže

Keďže sám názov ochorenia, „suché oči,“ znie až príliš banálne, mohlo by sa zdať, že ich liečenie nie je žiadnou vedou. Opak je pravdou. Ak si myslíte, že vám pomôže oplach vodou, ste na veľkom omyle. Slzy, ktoré oko vytvára, nie je možné nahradiť vodou. A v prípade, že máte syndróm suchých očí, budete musieť podstúpiť liečbu, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov.

Slzy sú tvorené filtráciou krvi a obsahujú okrem iného aj cholesterol, minerálne látky, glukózu či tuk. Na povrchu oka vytvárajú tenučkú vrstvu označovanú ako slzný film, ktorý sa skladá z troch vrstiev – lipidovej, vodnej a hlienovej. Narušenie ktorejkoľvek z vrstiev môže viesť k zdravotným ťažkostiam a problémom s videním.

Na povrchu oka sa nachádza lipidová vrstva. Jej porušenie sa prejavuje najmä ráno po prebudení. Človek má vtedy pocit, že nemôže oko otvoriť, ako keby boli oň prilepené mihalnice.

Pod lipidovou vrstvou je vodná. Príznaky jej porušenia je možné badať najmä večer, pri pozeraní TV či práci pri počítači. Spôsobuje nepríjemný pocit ako keby bola v oku čiastočka piesku či inej nečistoty.

Najspodnejšou vrstvou je hlienová, ktorej úlohou je zabezpečiť, aby všetky vrstvy držali spoločne na povrchu oka. Jej narušenie spôsobuje nadmerné slzenie, tzv. suché mokré oko.

Liečba syndrómu suchého oka závisí od príčiny jeho vzniku. Najčastejšie sa využívajú lieky a očné spreje, umelé slzy či gély. Zabrániť odtekaniu sĺz sa dá aj pomocou implantátov, ktorými sa dočasne alebo trvalo zablokujú očné kanáliky. Pomôcť môže tiež plastická operácia očných viečok a to v prípade, ak ich nefunkčnosť je príčinou vzniku syndrómu suchého oka. Zmierniť príznaky syndrómu môže pomôcť aj zvýšená konzumácia potravín s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín či používanie terapeutických kontaktných šošoviek.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás