Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme čo robiť

apr 27, 2022

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou krátkozrakosťou. Ak sa aj vám zhoršil zrak do diaľky, mali by ste spozornieť. Poradíme vám, čo robiť.

Počítače sú dôvodom zhoršenia zraku do diaľky

Jedným z hlavných rizikových faktorov vplývajúcich na vznik krátkozrakosti – myopie, je používanie počítačov a mobilných zariadení. Modré svetlo, ktoré z nich vyžaruje, poškodzuje bunky v sietnici oka a spôsobuje jeho rýchlejšie starnutie. Pozeranie prevažne na blízke predmety v kombinácii s nedostatočným pohybom a pobytom v exteriéri má za následok, že si náš zrak prispôsobujeme na pozeranie na krátke vzdialenosti a schopnosť zaostrovať do diaľky sa následne vyvíja nedostatočne.

Viete, že možno podporujete budúci horší zrak vašich detí?

Väčšina rodičov vie, že tráviť hodiny za tabletom či mobilom asi nie je pre ich deti práve to najzdravšie. Napriek tomu mnoho z nich len ťažko odoláva tomuto trendu a tak si deti už od malička osvojujú zlé návyky.

Ďalším rizikom je prostredie, v ktorom sa dieťa učí, hrá, v ktorom si číta či kreslí. Myslite na potrebu kvalitného osvetlenia pri zariaďovaní detských izieb. Niekedy možno stačí napríklad len premiestniť písací stôl do inej časti izby, aby lúče prirodzeného svetla dopadali na zošit či knihu. Snažte sa, pokiaľ je to možné, viesť deti k tomu, aby sa učili pri prirodzenom svetle, aby si nenechávali úlohy na večer, keď je už tma. Samozrejme, vzhľadom na študijný proces to nie je možné zabezpečiť stále, dôležité sú však návyky, ktoré dieťa získa, kým je malé.

Čo robiť, ak sa vám zhoršil zrak do diaľky

Ak patríte medzi tých šťastnejších, ktorých krátkozrakosť zatiaľ obchádza, zvýšiť šance, že to tak bude aj naďalej, môžete vhodnou prevenciou. Jej základom je zdravý životný štýl – najmä vyvážená pestrá strava, pohyb, kvalitný oddych a spánok. Snažte sa eliminovať prácu pri počítači či časté pozeranie televízora na minimum a ak to nie je možné, robte si aspoň pravidelné prestávky, počas ktorých zaostrujte na vzdialené predmety. Pozerajte sa napríklad z okna vašej kancelárie na vonkajšie prostredie.

V prípade, že máte pocit, že sa vám zhoršil zrak do diaľky, čím skôr navštívte očného lekára. Najčastejšie sa myopia prejavuje rozmazaným videním do diaľky, konkrétne do vzdialenosti 5 a viac metrov, častým žmurkaním či potrebou prižmurovať pri zaostrovaní na vzdialené predmety.

Je potrebné myslieť na to, že nekorigovaná krátkozrakosť má tendenciu sa naďalej zhoršovať. Uvedomte si, že krátkozrakosť môže byť príčinou aj ďalších zdravotných či pocitových ťažkostí, ako napríklad bolesti hlavy a očí, únavy, nesústredenosti a podobne. Čím silnejšia je, tým viac ťažkostí s ňou môže byť spojených.

Korekčné pomôcky alebo laserová operácia očí

Ak zistíte, že trpíte myopiou, máte dve možnosti. Používať korekčné pomôcky – dioptrické okuliare a kontaktné šošovky alebo absolvovať laserovú operáciu očí. Rozdiel medzi nimi je však zásadný. Kým korekčné pomôcky len vyrovnávajú zrakovú vadu pridávaním alebo uberaním dioptrií, laserová operácia rieši neostré videnie natrvalo. A mení výrazným spôsobom kvalitu života.

Moderné operačné metódy sú bezbolestné a bezpečné. Vykonávané sú ambulantne v lokálnej anestézii, vyžadujú veľmi krátku dobu na hojenie a sú s nimi spojené minimálne riziká nežiadúcich komplikácií.

Krátkozrakosť je možné odstrániť dvomi hlavnými spôsobmi. Korekciou na rohovke alebo výmenou šošovky. V prvom prípade sú najmodernejšie metódy tretej generácie napríklad ReLEx Smile 3D, ktorých korekcia prebieha vnútri rohovky za pomoci šetrného špičkového femtosekundového lasera. Výmena šošovky sa odporúča najmä pacientom po 40. roku života. Do oka je voperovaná umelá monofokálna, multifokálna alebo trifokálna šošovka, ktorá je vhodná pre pacientov trpiacich viacerými refrakčnými chybami vrátane presbyopie. Aplikácia takejto šošovky umožňuje ostré videnie do všetkých vzdialeností a život bez okuliarov na blízko, do diaľky aj bez okuliarov na čítanie.

Aj operácia metódou ReLEx SMILE 3D za špeciálnu polovičnú cenu + 100 € zľava navyše

Operácia očí je teraz dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. Rozhodnite sa zbaviť dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek a očná klinika iClinic vás odmení operáciou očí za špeciálnu polovičnú cenu, ku ktorej získate navyše aj 100 € zľavu, ak sa rozhodnete podstúpiť zákrok do 31. mája 2022.

Operácie za polovičné ceny + 100 € zľavu navyše ponúka očná klinika iClinic na operačné metódy, ktorými je možné odstrániť najčastejšie vyskytujúce sa zrakové problémy, vrátane metódy ReLEx SMILE 3D.

Jediné, čo musíte pre získanie operácie očí za polovičnú cenu + 100 € zľavy navyše spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom „EXTRA ZĽAVA“. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií, ako aj presný postup, ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani: „Zdražovanie? V iClinic nie. Teraz vybrané operácie iba za polovicu! K tomu 100 € zľava navyše“.

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Vedeli ste, že viacero vážnych očných chorôb sa môže aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov? A očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj smrteľné neočné ochorenia? Že za horším školským prospechom dieťaťa môže byť zlý zrak? Pravidelné očné vyšetrenia sú základom prevencie...

Kontaktujte nás