Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

mar 20, 2023

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou krátkozrakosťou. Ak sa aj vám zhoršil zrak do diaľky, mali by ste spozornieť. Poradíme vám, čo robiť.

Počítače sú dôvodom zhoršenia zraku do diaľky

Jedným z hlavných rizikových faktorov vplývajúcich na vznik krátkozrakosti – myopie, je používanie počítačov a mobilných zariadení. Modré svetlo, ktoré z nich vyžaruje, poškodzuje bunky v sietnici oka a spôsobuje jeho rýchlejšie starnutie. Pozeranie prevažne na blízke predmety v kombinácii s nedostatočným pohybom a pobytom v exteriéri má za následok, že si náš zrak prispôsobujeme na pozeranie na krátke vzdialenosti a schopnosť zaostrovať do diaľky sa následne vyvíja nedostatočne.

Viete, že možno podporujete budúci horší zrak vašich detí?

Väčšina rodičov vie, že tráviť hodiny za tabletom či mobilom asi nie je pre ich deti práve to najzdravšie. Napriek tomu mnoho z nich len ťažko odoláva tomuto trendu a tak si deti už od malička osvojujú zlé návyky.

Ďalším rizikom je prostredie, v ktorom sa dieťa učí, hrá, v ktorom si číta či kreslí. Myslite na potrebu kvalitného osvetlenia pri zariaďovaní detských izieb. Niekedy možno stačí napríklad len premiestniť písací stôl do inej časti izby, aby lúče prirodzeného svetla dopadali na zošit či knihu. Snažte sa, pokiaľ je to možné, viesť deti k tomu, aby sa učili pri prirodzenom svetle, aby si nenechávali úlohy na večer, keď je už tma. Samozrejme, vzhľadom na študijný proces to nie je možné zabezpečiť stále, dôležité sú však návyky, ktoré dieťa získa, kým je malé.

Čo robiť, ak sa vám zhoršil zrak do diaľky

Ak patríte medzi tých šťastnejších, ktorých krátkozrakosť zatiaľ obchádza, zvýšiť šance, že to tak bude aj naďalej, môžete vhodnou prevenciou. Jej základom je zdravý životný štýl – najmä vyvážená pestrá strava, pohyb, kvalitný oddych a spánok. Snažte sa eliminovať prácu pri počítači či časté pozeranie televízora na minimum a ak to nie je možné, robte si aspoň pravidelné prestávky, počas ktorých zaostrujte na vzdialené predmety. Pozerajte sa napríklad z okna vašej kancelárie na vonkajšie prostredie.

V prípade, že máte pocit, že sa vám zhoršil zrak do diaľky, čím skôr navštívte očného lekára. Najčastejšie sa myopia prejavuje rozmazaným videním do diaľky, konkrétne do vzdialenosti 5 a viac metrov, častým žmurkaním či potrebou prižmurovať pri zaostrovaní na vzdialené predmety.

Je potrebné myslieť na to, že nekorigovaná krátkozrakosť má tendenciu sa naďalej zhoršovať. Uvedomte si, že krátkozrakosť môže byť príčinou aj ďalších zdravotných či pocitových ťažkostí, ako napríklad bolesti hlavy a očí, únavy, nesústredenosti a podobne. Čím silnejšia je, tým viac ťažkostí s ňou môže byť spojených.

Korekčné pomôcky alebo laserová operácia očí

Ak zistíte, že trpíte myopiou, máte dve možnosti. Používať korekčné pomôcky – dioptrické okuliare a kontaktné šošovky alebo absolvovať laserovú operáciu očí. Rozdiel medzi nimi je však zásadný. Kým korekčné pomôcky len vyrovnávajú zrakovú vadu pridávaním alebo uberaním dioptrií, laserová operácia rieši neostré videnie natrvalo. A mení výrazným spôsobom kvalitu života.

Moderné operačné metódy sú bezbolestné a bezpečné. Vykonávané sú ambulantne v lokálnej anestézii, vyžadujú veľmi krátku dobu na hojenie a sú s nimi spojené minimálne riziká nežiadúcich komplikácií.

Krátkozrakosť je možné odstrániť dvomi hlavnými spôsobmi. Korekciou na rohovke alebo výmenou šošovky. V prvom prípade sú najmodernejšie metódy tretej generácie napríklad ReLEx Smile 3D, ktorých korekcia prebieha vnútri rohovky za pomoci šetrného špičkového femtosekundového lasera. Výmena šošovky sa odporúča najmä pacientom po 40. roku života. Do oka je voperovaná umelá monofokálna, multifokálna alebo trifokálna šošovka, ktorá je vhodná pre pacientov trpiacich viacerými refrakčnými chybami vrátane presbyopie. Aplikácia takejto šošovky umožňuje ostré videnie do všetkých vzdialeností a život bez okuliarov na blízko, do diaľky aj bez okuliarov na čítanie.

Laserová operácia očí s mimoriadnou 1 000 € zľavou

Koniec zdražovania je v nedohľadne, inflácia trhá rekordy. Aj preto sme v iClinic pre vás pripravili ponuku, vďaka ktorej si zabezpečíte operáciu očí za pôvodné – staré ceny. Navyše, k tomu získate aj MIMORIADNU 1 000 € ZĽAVU na vybrané laserové operácie, vďaka ktorej sebe alebo svojim blízkym splníte sen o dokonalom zraku. Navyše, 1 000 NAJRÝCHLEJŠÍCH z vás získa MIMORIADNU 1 000 € ZĽAVU na bezbolestnú operáciu očí. Celkovo tak tisícke z vás prispejeme neuveriteľnou sumou 1 000 000 €.

Jediné, čo musíte pre získanie operácie očí s mimoriadnou 1 000 € zľavou spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom „MILIÓNOVÉ OČI“. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií, ako aj presný postup ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani:
„Rozdávame zľavy v hodnote milión EUR na operácie očí“.

S výberom vhodnej operačnej metódy sa netrápte. Počas návštevy očnej kliniky iClinic absolvujete komplexné očné vyšetrenie a na základe výsledkov vám odporučíme najvhodnejší typ operačného zákroku.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Kontaktujte nás