Čo sú dioptrie?

mar 15, 2022

 

Čo znamená dioptria z hľadiska očného lekárstva a konkrétne refrakčných chýb, vie azda každý. Platí, že čím väčšiu dioptriu potrebuje pacient na korekciu zraku, tým viac je jeho zrak poškodený. Okrem krátkozrakosti a ďalekozrakosti existuje ďalšia refrakčná chyba oka – astigmatizmus, pri ktorom na rozdiel od prvých dvoch menovaných vád nemeriame dioptrie, ale cylindre.

Práve dioptriám a cylindrom sa venujeme v tomto blogu. Vysvetlíme vám, ako sa odborne definuje dioptria, čo sú cylindre, prečo je rozdiel medzi predpisom dioptrií pre okuliare a pre kontaktné šošovky aj ako si natrvalo zabezpečiť život bez korekčných pomôcok.

Dioptria je jednotkou optickej mohutnosti

Dioptrie (skratka dpt alebo D) určujú optickú mohutnosť, ktorú musia mať kontaktné šošovky alebo okuliare, aby zabezpečili oku ostrý obraz. Optická mohutnosť je prevrátenou hodnotou ohniskovej vzdialenosti a v zdravom oku je približne na úrovni 60 dioptrií, čo je ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti cca 17 mm. Odchýlka od tejto hodnoty je definovaná v plusových alebo mínusových hodnotách.

Kedy mínusové alebo plusové dioptrie a kedy cylindre?

Ak sa lúče dopadajúce do oka nelámu na sietnici, ale je ohnisko príliš vpredu, pacient vidí vzdialené predmety rozmazane alebo na ne nedokáže zaostriť vôbec. V tomto prípade hovoríme o krátkozrakosti (myopia), kedy pacient vidí predmety ostro len do vzdialenosti približne 5 metrov. Riešením sú dioptrické okuliare a kontaktné šošovky. Do dioptrických okuliarov na diaľku sú aplikované dioptrie s mínusovými hodnotami, alternatívou k okuliarom sú konkávne šošovky.

Opačným prípadom je ďalekozrakosť (hypermetropia). Ohnisko v oku ďalekozrakého človeka je posunuté príliš dozadu a pre zabezpečenie ostrého videnia ho je potrebné posunúť dopredu plusovými dioptriami. Riešením sú dioptrické okuliare na blízko a konvexné šošovky.

Aj astigmatizmus je refrakčná vada prejavujúca sa rozmazaným videním. Príčinou je nepravidelné zakrivenie rohovky. Na rozdiel od krátkozrakosti a ďalekozrakosti, pri astigmatizme sa svetelné lúče nezbiehajú v jednom bode, ale v dvoch (alebo viacerých). Nie je preto potrebné korekčnými pomôckami posúvať ohnisko dopredu či dozadu, ale meniť smer dopadajúcich lúčov. Rozsah astigmatizmu sa udáva v cylindroch. Na korekciu videnia sa pri astigmatizme používajú takzvané tórické šošovky.

Hlavný očný lekár a zakladateľ siete iClinic, MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH vysvetľuje: „Vo väčšine prípadov je astigmatizmus spojený s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.“ Očný lekár preto spravidla pripravuje recept na okuliare so šošovkami korigujúcimi súčasne ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť aj astigmatizmus

Rozdiel medzi dioptriami pre okuliare a kontaktné šošovky

Ak máte predpísané dioptrie pre dioptrické okuliare a rozhodli ste sa vyskúšať kontaktné šošovky, povedzte o tom svojmu očnému alebo priamo v optike pri kupovaní šošoviek. Nakoľko kontaktné šošovky sú priamo na oku a okuliare pred okom, táto vzdialenosť robí rozdiel aj vo výpočte potrebných dioptrií. Kým pri nízkych dioptriách je rozdiel medzi dioptriami pre okuliare a šošovky nepatrný, pri vyšších dioptriách (približne od -4, resp. +4 dpt) by ste rozdiel cítili. V tomto prípade odporúčame poradiť sa s oftalmológom alebo optometristom, aby vám vypočítali ideálne dioptrie pre každé oko.

Po laserovej operácii dioptrie riešiť nebudete

Faktom je, že ak sa budete spoliehať na korekčné pomôcky, problémy so zhoršovaním zraku a zmenou dioptrií budete riešiť celý život. Nehovoriac o obmedzeniach, ktoré sú s nimi spojené. Korekčné pomôcky vám zabezpečia dobrý zrak, ale len kým ich budete mať založené. Zrakovú vadu totiž neodstránia. Jedinou zaručenou možnosťou, ako sa navždy zbaviť problémov s neostrým zrakom a tým aj okuliarov či kontaktných šošoviek je laserová operácia očí.

Pre korekciu astigmatizmu a krátkozrakosti odporúčame metódy ako ReLEx SMILE 3D či svetovú novinku CLEAR, ktoré sú úplne bezbolestné, s minimálnym rizikom pooperačných komplikácii a veľmi rýchlym hojením. Pacienti sa do práce či k bežným aktivitám vracajú spravidla už na ďalší deň po zákroku.

Ak trpíte ďalekozrakosťou, medzi najmodernejšie metódy súčasnosti patrí Z – Lasik. Operáciou touto metódou je rovnako ako pri vyššie spomenutých metódach možné podstúpiť aj v iClinic. Taktiež ide o bezbolestný zákrok s veľmi krátkou dobou rekonvalescencie.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás