Blefaroplastika – operácia očných viečok

aug 13, 2020

Prirodzenou súčasťou starnutia ľudského organizmu je aj starnutie kože. V okolí očí – na očných viečkach, je koža najtenšia a pribúdajúcim vekom sa naďalej stenčuje, čo vedie k vzniku vrások. Zároveň sa vo viečkach ukladá stále viac tuku, čo je príčinou ich ovisnutia. Ovisnuté očné viečka je možné riešiť plastickou operáciou nazývanou blefaroplastika.

V článku sa dočítate:

 • že ovisnuté viečka môžu mať aj deti
 • prečo môžu byť ovisnuté viečka nebezpečné
 • čo je blefaroplastika

Ptóza môže byť vrodená aj získaná

Najčastejším druhom ptózy, čiže poklesu horného viečka, je aponeurotická ptóza spôsobená starnutím. Počas starnutia sa totiž sval zodpovedný za dvíhanie viečka postupne naťahuje a po určitom čase sa už nedokáže sťahovať tak, ako v minulosti. Do viečok sa tiež ukladá tuk lipofuscín. Ten spôsobuje vytláčanie kože smerom von, čo má za následok vznik ovisnutých viečok. Prvé príznaky je možné spozorovať väčšinou už po tridsiatke, operáciu však podstupujú pacienti až po výraznejších prejavoch. V priemere niekedy medzi 45. a 50. rokom života.

Problémy s viečkami však nie sú výlučne doménou starších ľudí. Práve naopak, postihujú aj mladšie ročníky, pričom výnimkou nie sú ani deti či novorodenci. U nich sa prejavuje najmä vrodená ptóza. Počas vývoja plodu v maternici sa zdvíhací sval nedokáže dostatočne vyvinúť, prípadne dôjde k poruche nervu, ktorý k svalu prenáša informáciu z mozgu o potrebe zdvihnutia viečka.

Iným druhom je získaná ptóza, ktorá môže postihnúť organizmus kedykoľvek. Príčinou bývajú napríklad infekcie na viečku, tumory, ale aj rôzne zranenia tváre či hlavy. Ovisnuté viečka môžu byť tiež prejavom vážneho neurologického alebo svalového ochorenia, ich príznaky preto odporúčame nepodceňovať.

Medzi ďalšie faktory, ktoré bývajú príčinou vzniku ovisnutých viečok možno zaradiť:

 • typ kože
 • prítomnosť alergií
 • ochorenia obličiek
 • zlá životospráva

Ovisnuté viečka nie sú len estetickou chybičkou krásy

Ak patríte medzi ľudí, ktorým na ich vzhľade záleží, ovisnuté očné viečka vás budú pravdepodobne trápiť už počas ich prvých štádií vývoja. Spôsobujú totiž viacero estetických problémov. Tvár človeka vyzerá:

 • unavene
 • smutne
 • staro
 • zanedbane

Na druhej strane, očné viečka môžu spôsobovať aj seriózne funkčné problémy:

 • bolesti očí a hlavy
 • únavu
 • zúženie zorného poľa a tým obmedzené videnie a zhoršenú schopnosť orientácie
 • slzenie očí
 • spontánne opuchy očí

Blefaroplastika je jediným riešením na ovisnuté viečka

Na rozdiel napríklad od očných vrások, na ktoré existuje viacero rôznych spôsobov riešenia, ovisnuté viečka patria medzi estetické a zdravotné problémy, ktoré je možné riešiť len chirurgicky. Operácia očných viečok sa nazýva blefaroplastika a patrí medzi bežné zákroky estetickej chirurgie. Vykonáva sa v lokálnom znecitlivení, čo umožňuje operáciu horných aj dolných viečok naraz. Operáciou sa odstránia tukové vankúšiky aj prebytočná koža, v prípade potreby aj časť zdvíhacieho svalu.

Ak budete mať po operácii mierny opuch či modrinu, netrápte sa. Je to úplne bežné a o pár dní si na to pravdepodobne ani nespomeniete. Taktiež sa netreba báť jaziev. Rezy sú väčšinou vykonávané v ohybe horného viečka, takže budú voľným okom v podstate neviditeľné. Modernejším spôsobom zbavenia sa ovisnutých viečok je laserová operácia, ktorá minimalizuje krvácanie aj vznik jaziev.

Po operácii je potrebné počítať s kľudovým režimom. Na pár týždňov vám lekár odporučí nosenie slnečných okuliarov a vyhýbanie sa fyzickým aktivitám či pobytu v prašnom prostredí. Na opuchy si budete prikladať chladivé obklady či gély a maľovať sa budete môcť začať približne o 10 dní.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás