Čo je vekom podmienená makulárna degenerácia?

máj 13, 2020

Vek je hlavnou príčinou vzniku ochorenia nazývaného vekom podmienená makulárna degenerácia. Trpí ňou až 30% populácie staršej ako 75 rokov a môže byť príčinou trvalej slepoty. Na rozdiel od presbyopie či šedého zákalu zatiaľ neexistuje metóda, ktorou by ju bolo možné úplne vyliečiť.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je vekom podmienená makulárna degenerácia
  • aké sú príčiny VPMD
  • či je možné predchádzať VPMD a ako ju liečiť

Vekom podmienenú makulárnu degeneráciu prezradia viaceré príznaky

VPMD patrí medzi očné ochorenia, ktoré ešte stále nie sú detailne preskúmané. Ako nie je definovaná presná príčina jej vzniku, tak neexistuje ani metóda, ktorá by ju dokázala vyliečiť. Býva označovaná za epidémiu civilizovaného sveta, pretože práve v rozvinutých krajinách je najčastejšou príčinou praktickej slepoty.

Jedná sa o ochorenie makuly, nazývanej tiež žltá škvrna, nachádzajúcej sa v strednej časti sietnice, hlavného orgánu zraku. Poškodenie makuly vedie k strate centrálneho videnia.
Rozlišujeme vlhkú a suchú formu makulárnej degenerácie. Vlhkou trpí len približne každý desiaty pacient postihnutý VPMD, je však nebezpečnejšia ako suchá, nakoľko môže zapríčiniť čiastočnú alebo úplnú slepotu. V porovnaní so suchou formou, ktorá sa vyvíja dlhodobo, priebeh vlhkej je rýchly. Do sietnice prerastajú cievne vlásočnice, ktoré prepúšťajú krv a tekutinu a spôsobujú opuch. Výsledkom je strata schopnosti rozoznávať tváre, zhoršená až nemožná schopnosť čítať, deformácia obrazu, zahmlené videnie, obmedzenie bežných činností ako šoférovanie, športovanie, pozeranie televízie a podobne.

Podstatou suchej formy VPMD je postupné poškodzovanie, odumieranie a strata svetlocitlivých buniek – fotoreceptorov, ktoré sa nachádzajú v sietnici. Prejavuje sa rozmazaným videním, zníženou vizuálnou jasnosťou v strede zorného poľa či zhoršeným videním v tme.

Medzi ďalšie príznaky VPMD možno zaradiť:

  • tmavé škvrny pri videní
  • výpadky zraku
  • krivý obraz
  • zhoršená farebná citlivosť

Vek nie je jediným faktorom vzniku VPMD:

Napriek tomu, že sa jedná o vekom podmienené očné ochorenie, ako sme už spomínali vyššie, príčina jeho vzniku nie je známa. Je výsledkom pôsobenia viacerých faktorov. Okrem veku na vznik VPMD vplýva tiež:

  • genetická predispozícia
  • fajčenie
  • nedostatočný príjem vitamínov, minerálov a antioxidantov
  • zvýšená expozícia slnečného žiarenia
  • iné ochorenia ako vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita

Väčšia pravdepodobnosť vzniku VPMD je u žien, u ľudí so svetlou pokožkou a svetlou farbou dúhovky.

Najlepšou metódou boja proti VPMD je prevencia

Nakoľko zatiaľ neexistuje efektívna metóda, ktorá by dokázala VPMD úplne odstrániť, liečbou sa dokáže len zastaviť a stabilizovať jej priebeh. Platí, že čím skôr sa na ochorenie príde, tým menšie poškodenie zraku spôsobí. VPMD sa začína prejavovať najmä po 50. roku života, kedy je vysoká pravdepodobnosť vzniku aj ďalších očných ochorení. Z tohto dôvodu je skutočne dôležité nezabúdať na pravidelné očné prehliadky, ktoré sú najefektívnejšou prevenciou.

Ďalšie preventívne opatrenia sa týkajú eliminácie rizikových faktorov. Dôležitým je zdravý životný štýl, obmedzenie fajčenia, príjem stravy bohatej na vitamíny a minerály (najmä vitamíny A, C, E a zinok) či ochrana pred slnečným žiarením nosením slnečných okuliarov s potrebným UV filtrom. Významnú rolu hrajú tiež kartenoidy, najmä luteín a zeaxantín, ktoré je do tela možné dostať konzumáciou vhodnej stravy, najmä zelených (brokolica, špenát, cuketa, kivi, listový šalát), žltých (kukurica, vaječné žĺtka, mango) a oranžových (pomaranč, tekvica) potravín.

Suchú formu nie je možné vyliečiť

Faktom je, že v súčasnosti neexistuje kauzálna liečba suchej formy VPDM, konkrétnymi prípravkami je možné odstrániť len určité jej príznaky.

Pri vlhkej forme vekom podmienenej makulárnej degenerácie sa ambulantným zákrokom do oka aplikujú protilátky proti rastovému endotelovému faktoru. Ani v tomto prípade však nie je možné ochorenie vyliečiť, dá sa len zastaviť jeho zhoršovanie.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Vedeli ste, že viacero vážnych očných chorôb sa môže aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov? A očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj smrteľné neočné ochorenia? Že za horším školským prospechom dieťaťa môže byť zlý zrak? Pravidelné očné vyšetrenia sú základom prevencie...

Kontaktujte nás