Blog

Dioptrické okuliare a šport sa nevylučujú. Pohodlnejšie je to však bez nich

Dioptrické okuliare a šport sa nevylučujú. Pohodlnejšie je to však bez nich Pre mnohých ľudí je moment, kedy im očný lekár predpíše dioptrické okuliare, veľkou zmenou životného štýlu. A to nielen čo sa týka imidžu, ale najmä aktivít, ktoré zvyknú vykonávať. Zmenou vnímanou skôr negatívne môžu byť okuliare najmä pre športovcov. Ako skĺbiť dioptrie a šport?Šport nie je len doménou profesionálov, ale bežnou súčasťou života takmer každého človeka. Fyzické aktivity, ktoré vykonávame pre zábavu či svoje zdravie, však potreba nosiť okuliare môže výrazne obmedzovať. Čo sa dá robiť v prípade, že vám očný lekár predpísal dioptrické okuliare?

Zakúpte si športové dioptrické okuliare

Ak sa venujete športu, ktorého výbava obsahuje aj ochranné okuliare, vaša voľba môže byť jednoduchá. Skrátka si takéto okuliare nechajte vyrobiť s dioptrickými sklami podľa predpisu od svojho očného lekára. Môžu to byť okuliare na bicyklovanie, lyžovanie, motoristické či akékoľvek iné športy.Takéto okuliare sú pomerne odolné, pretože musia zvládnuť záťaž, ktorej ich pri športe vystavujete. Ich rámy bývajú pružnejšie a sklá si môžete nechať farebne prispôsobiť podmienkam, napríklad na lyžovanie si zvolíte stmavené či na moto-športy žlté sklá. Pri športe vám dobre poslúžia nielen pre zlepšenie videnia, ale aj ako ochrana pri vysokej rýchlosti.Pripravte sa však na to, že nechať si vyrobiť športové dioptrické okuliare, je objednávka na mieru a to sa odrazí aj na ich cene. Do úvahy vezmite aj riziko, že pri aktívnom športovaní sa vám okuliare môžu pomerne rýchlo poškodiť a budete ich musieť dať opraviť alebo si rovno zaobstarať nové. Jednoducho, nebudete s nimi zaobchádzať ako s okuliarmi na sledovanie televízie.

Kontaktné šošovky sú pohodlnejšie

Nosiť na nose rám okuliarov môže byť pri mnohých športoch nepohodlné. Napríklad keď sa potíte alebo ste v prašnom prostredí, neustále si posúvať rám okuliarov šmýkajúci sa po nose či stále čistiť sklá, to je viac ako otravné. Niekedy sú však dioptrické okuliare pri športe priam až nereálne, napríklad pri plávaní.Alternatívou sú preto kontaktné šošovky, ktoré si vložíte priamo do oka. Nebude vás tak trápiť nepohodlný rám alebo si vďaka nim môžete nasadiť iný druh okuliarov, napríklad plavecké či slnečné. Vďaka kontaktným šošovkám sa nemusíte báť o ich životnosť, zvyčajne pri športe nedochádza k situácii, že by ste si šošovky mohli poškodiť.Na čo však treba upozorniť, je pohodlie samotných očí pri športovaní s kontaktnými šošovkami. Ak sa vám totiž pri aktivitách dostane do očí prach či pot, môžu pod šošovkou spôsobiť nepríjemné pálenie až rezanie. A vybrať si v takomto prípade šošovku je pri športovaní mimoriadne obtiažne. Vaše ruky takmer s istotou nebudú čisté a verte, nebude to také jednoduché, ako zložiť si okuliare z hlavy.

Operácia očí je trvalé riešenie

Azda najlepším riešením, ak chcete skĺbiť dobrý zrak a športové aktivity, je absolvovanie laserovej operácie očí. Tá nielen skoriguje očnú vadu, ale ju nadobro odstráni. Po operácii teda môžete úplne zabudnúť na potrebu dioptrií, či už by ste preferovali okuliare alebo šošovky.Laserová operácia je rýchly a bezbolestný zákrok, pri ktorom vám už očný chirurg už za 15 minút dokáže odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Očná mikrochirurgia ponúka aj ďalšie typy zákrokov, stačí sa objednať na nezáväznú konzultáciu a lekár podrobne vyšetrí váš zrak a povie vám svoje odporúčania.Práve šport je u mnohých hlavným dôvodom, pre ktorý sa pre operáciu rozhodli. A ani jeden z pacientov neľutuje, pretože výkon ich obľúbenej aktivity si po zákroku opäť môžu užívať naplno. Rekonvalescencia pritom netrvá dlho – dobre vidieť budete už na druhý deň po operácii a podávať svoj maximálny výkon už o niekoľko týždňov. 

Najnovšie články

KONTAKTNÝ FORMULÁR