Laserová operácia očí ako riešenie pri astigmatizme

apr 11, 2019

Pred niekoľkými dňami obletel internet tweet s dvoma obrázkami nočnej križovatky. Na jednom je vidno množstvo svetelných čiar, na druhom iba prirodzené svetelné body. Tweet zároveň stručne popisoval, čo je to astigmatizmus. Samotný príspevok nebol až taký zaujímavý, pozoruhodné však boli komentáre a ich množstvo, aké si vyslúžil. Ľudia v nich prekvapene písali o tom, ako si celý život mysleli, že vidieť tie svetelné čiary je prirodzené a svet tak vníma každý.

Ako teda astigmatizmus ovplyvňuje videnie?

Astigmatizmus je ochorením očnej rohovky, ktorá nemá dokonalý tvar gule, ale pripomína skôr šišku. Rohovka je teda mierne zakrivená, čím skresľuje vnímanie pozorovaných objektov. Napríklad svetelné lúče preťahuje do neprirodzených pásov svetla, pretože človek vidí predmety rozostrene či zdeformovane.

Ak mávate tendenciu privierať oči pri pohľade na vzdialené predmety alebo otáčate hlavu do určitého smeru, aby ste videli ostrejšie, zrejme pociťujete vplyv astigmatizmu aj vy. Signálom tiež môže byť zhoršená orientácia v priestore či dvojité videnie vzdialených objektov. V tomto prípade by ste nemali odkladať návštevu očného lekára.

Štatisticky sa s astigmaticky zakrivenou rohovkou rodí väčšina ľudskej populácie. Nie u každého sa však vyvinie do ochorenia, ktoré ovplyvňuje videnie, a teda astigmatizmus nie je potrebné riešiť. V mnohých prípadoch je však túto cylindrickú vadu potrebné korigovať, pretože spôsobuje nielen zlé videnie, ale aj sprievodné príznaky ako bolesti hlavy.

Akými spôsobmi sa dá astigmatizmu zbaviť?

Najjednoduchším riešením, ako korigovať zdeformované videnie spôsobené zakrivením rohovky, sú dioptrické okuliare. Očný lekár vám predpíše cylindrické sklá, ktoré je možné skombinovať aj s rôznou dioptriou potrebnou pre vaše oči (či už potrebujete vyriešiť krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť).

Cylindrické okuliare však môžu pacientovi spôsobovať točenie hlavy, keďže mu vnímanie okolitého sveta zrazu upravujú o niekoľko uhlov. Problémom je to najmä v prípade, že pacient okuliare nenosí stále, ale pomerne často si ich skladá. Pri každom nasadení tak znovu a znovu jeho oči a mozog zažívajú šok.

Astigmatizmus možno korigovať aj kontaktnými šošovkami – ak ho teda máte, nemusíte sa báť, že budete po zvyšok života odkázaní na okuliare. Aj šošovky však vplývajú na vnímanie okolia podobne ako okuliare, nemusia byť preto najlepším riešením a najmä, ide len o korekciu nie úplné odstránenie chyby.

Súčasná očná medicína však ponúka aj kompletné odstránenie astigmatizmu pomocou laserovej operácie očí. Laser bezpečným spôsobom nespočetnými mikroimpulzmi upraví nepravidelné zakrivenie rohovky, čím ju vyrovná do tvaru, ktorý videnie už nebude deformovať. Laserová operácia “vyhladí” pacientov zrak a zároveň je zákrok možné skombinovať aj s odstránením ďalekozrakosti či krátkozrakosti.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás