Laserové operácie očí a tehotenstvo: Áno či nie?

mar 15, 2018

Častou otázkou pre našich lekárov je, či môže žena absolvovať laserovú operáciu očí, aj keď je tehotná alebo dojčí. Kvôli zmenám, ktorými prechádza každá žena počas tehotenstva, ale tiež pre zachovanie bezpečnosti bábätka je odpoveďou „nie“. Prečítajte si, prečo je lepšie počkať na obdobie po pôrode alebo skončení dojčenia.

O tom, aký výrazný zásah do života každej ženy tehotenstvo je, snáď ani netreba písať. Vedeli ste však, že obdobie počas 9 mesiacov očakávania, neskoršieho dojčenia a celkových hormonálnych zmien, ktorými matky prechádzajú, sa podpisuje aj na očiach? Tu sú tie najhlavnejšie dôvody, prečo s laserovou operáciou počkať až po pôrode.

Dočasná zmena dioptrii

Tehotné a dojčiace ženy môžu zažívať rôzne zmeny na očiach. Jednou z nich môže byť zhoršenie stavu zraku, čo sa môže odraziť na zmenených hodnotách dioptrií.

Počas tehotenstva a laktácie sa zvykne objaviť malý, ale merateľný skok v predpise na okuliare. Zväčša sa to prejaví zvýšením krátkozrakosti alebo znížením ďalekozrakosti. Táto zmena býva väčšinou dočasná a stav zraku sa zvykne vrátiť do normálu približne 3 mesiace po tom, ako žena prestane dojčiť. Počas tehotenstva je prečo často potrebné nosiť silnejšie kontaktné šošovky alebo dioptrické okuliare.

Tehotenský syndróm suchého oka je bežnou záležitosťou

Prudké zvýšenie hladiny estrogénu počas tehotenstva má vplyv aj na veľkosť a produkciu žliaz, ktoré sú zodpovedné za olejovú zložku slzného filmu (nachádzajú sa po celej dĺžke očného viečka). Olej je v slznom filme mimoriadne dôležitý, pretože pokrýva povrch oka, vďaka čomu sa zabraňuje zvýšenému odparovaniu sĺz.

Zvýšenie estrogénu spôsobuje znižovanie úrovne olejovej zložky, čo je jedným z častých príznakov syndrómu suchého oka. Pokiaľ žena pred tehotenstvom nemala problémy s tvorbou slzného filmu, nemusí si zmeny v kvalite slzného filmu ani všimnúť. Výraznejšie problémy (napríklad so znášaním kontaktných šošoviek) sa týkajú najmä mamičiek, ktoré aj predtým, ako otehotneli, pociťovali mierny syndróm suchého oka (najmä tie, ktoré pracujú v klimatizovaných priestoroch alebo pri počítači).

Prečo je najlepšie počkať na obdobie po pôrode alebo po skončení dojčenia?

operacia-oci-tehotenstvo

  1. Kvôli kolísajúcej hladine estrogénu – S ňou sa spája syndróm suchého oka, ktorý môže byť ešte zhoršený povrchovými metódami laserových operácií očí alebo LASIKom. Keďže tiež kvôli estrogénu môžu nastať dočasné zmeny v hodnotách dioptrií, namerané hodnoty počas predoperačných vyšetrení nemusia zodpovedať skutočnému stavu zraku. S tým je spojené vysoké riziko nepresného vykonania zákroku.
  1. Počas laserovej operácie očí a aj po nej pacientom podávame rôzne druhy liekov. Sem patria napríklad antibiotiká, kortikosteroidy alebo protizápalové kvapky. Keďže nie je otestované, ako tento typ liečiv vplýva na vyvíjajúci sa plod, nedá sa zaručiť 100 % bezpečnosť nenarodeného dieťaťa. V tomto prípade platí, že žiadne riziko je oveľa lepšie ako nízke riziko.

Čo v prípade, ak ešte nie ste tehotná?

Pokiaľ v blízkej dobe neplánujete otehotnieť, čas pred samotným tehotenstvom je na laserovú operáciu očí ideálny. Je to doba, počas ktorej sa musíte starať len sama o seba, takže v prípade zákrokov, ktoré si vyžadujú dlhší čas rekonvalescencie, sa nemusíte strachovať o to, kto sa postará o vaše bábätko.

V našej klinike však aj mamičkám, ktoré majú doma malých lezúňov alebo o kúsok väčších drobcov, dokážeme poskytnúť tú správnu starostlivosť. Po zákroku ReLEx Smile 3D totiž nepociťujete absolútne žiadnu bolesť a stabilizácia videnia sa dostaví už po pár hodinách. Vďaka tomu sa budete môcť ešte v ten deň venovať svojim ratolestiam.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás