Máte radi filmové 3D zážitky? Prečítajte si, ako vplývajú na váš zrak

sep 16, 2019

3D filmy sú zaujímavým spôsobom, ako si užiť filmový zážitok s pocitom, akoby ste sa nachádzali priamo v deji, ktorý sa odohráva vo filme. Zážitok z priestorového videnia dosiahnutého použitím 3D okuliarov však nemusí byť pre naše oči len tak bez následkov.

Filmári si už od vzniku prvého filmu neustále dávajú za cieľ urobiť zo sledovania filmov väčší a prekvapivejší zážitok. Inovácie so sebou priniesli aj 3D formát, pri sledovaní ktorého máte pocit, že sa nachádzate uprostred diania, priamo v priestore na filmovom plátne. Odkedy sú však 3D televízie dostupné doma a počet hodín strávených sledovaním takéhoto formátu u mnohých ľudí narastá, oční lekári upozorňujú na možné ohrozenie zdravia očí.

Ako vplýva 3D obraz na oči

Aj prieskumy potvrdzujú, že pätina divákov pociťuje pri sledovaní 3D filmov nepohodlie a desať percent dokonca cíti zdravotné problémy ako bolesť hlavy či rozmazané videnie. Nie je pritom ničím výnimočným, že tieto ťažkosti môžu byť aj oveľa nepríjemnejšie, napríklad dezorientácia a problémy s chôdzou, nevoľnosť alebo dokonca až poškodenie zraku či nástup epilepsie.

Zážitok zo sledovania filmov rozšírený o 3D perspektívu sa tak zaradil k rizikám, ktoré treba pred každým sledovaním zvážiť. Je to aj kvôli tomu, že naše oči zvyčajne nie sú rovnako silné – jedno môže byť o čosi slabšie ako druhé a hoci si tento malý rozdiel v bežnom živote ani neuvedomíme, zintenzívnený trojdimenzionálny obraz nie je pre náš mozog prirodzený a spúšťa sériu sprievodných podnetov. Napríklad to, že slabšie oko mozog jednoducho odstaví a spolieha sa na silnejšie oko, najmä v rýchlych scénach.

Pre kvalitné a bezpečné sledovanie 3D obrazu však potrebujeme obe oči rovnako, aby dokázali vnem do mozgu sprostredkovať rovnomerne. Už aj diváci, ktorí napríklad v detstve škúlili, vystavujú pri 3D filmoch svoj zrak riziku. Rovnako tak pacienti trpiaci strabizmom či tupozrakosťou. Problémy spojené so stereoslepotou však môžu vnímať aj deti a starší ľudia.

Vyhnúť sa 3D filmom úplne?

Ak obľubujete trojdimenzionálny zážitok, nemusíte sa ho vzdávať nadobro. Stačí jeho sledovanie obmedziť na kratší čas alebo menšiu frekvenciu a dodržať pri ňom niekoľko základných rád:

  • Investujte do kvalitnej technológie, ktorá prešla testovaniami vplyvu na ľudský zrak. 3D televízie nie sú lacná záležitosť, preto by ste si mali vybrať kus, ktorého vplyv na vaše oči bude minimálny. Riaďte sa odbornými recenziami a neváhajte otázku skonzultovať aj so svojím očným lekárom.
  • Pred každým sledovaním programu vyčistite svoje 3D okuliare. Aj malé nečistoty môžu ovplyvniť spôsob, akým obrazy 3D projekcie dopadajú na vašu sietnicu, a nerovnomerné vnímanie vám dokáže nielen pokaziť zážitok, ale aj privodiť zdravotné ťažkosti.
  • Ak idete do kina, zvoľte si správne sedenie čo najviac uprostred sály. Každá odchýlka od stredovej osi spôsobuje malé skreslenie vo vnímaní obrazu a film sa pre oči stáva náročnejším na sledovanie. Ak 3D program sledujete doma, sadnite si k nemu, neležte. Vzpriamená poloha zabezpečí, že vaše oči nebudú mať problémy s vnímaním 3D obrazu.

Nosíte dioptrické okuliare? Potom kombinácia s tými na 3D obraz nie je vôbec pohodlná. Riešením je použiť kontaktné šošovky alebo sa môžete dioptrií zbaviť bezbolestným laserovým zákrokom.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás