Každá druhá alergia sa prejavuje na očiach. Alergici, ale aj ich blízki žijúci s nimi v jednej domácnosti veľmi dobre vedia, aké nepríjemné môžu byť očné alergie. Najčastejšie ich spôsobujú alergény ako peľ, srsť zvierat či prach. Dokázať si uľaviť od svrbivých či vodnatých očí môže byť častokrát doslova vykúpením.
V tomto článku sa dočítate, aké sú najčastejšie prejavy očných alergií, čo je dôvodom vzniku alergie aj či a ako je možné zmierniť alergické reakcie.
Alergia – neštandardná reakcia organizmu
Všade okolo nás – v ovzduší, v jedle, v liekoch a podobne, sa nachádzajú látky, ktoré môžu spustiť v našom tele neštandardnú, obrannú reakciu imunitného systému. Tieto látky sa nazývajú alergény a u väčšiny ľudí nevyvolávajú žiadne reakcie. Napriek tomu, že v porovnaní s baktériami či vírusmi nie sú také nebezpečné, dokážu formou alergie človeka veľmi nepríjemne potrápiť.
Alergény nielen v jedle
Asi najznámejšou skupinou alergénov sú tie, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Označujeme ich ako vzdušné alebo inhalačné alergény, nakoľko sa do tela dostávajú vdýchnutím. Po vdýchnutí sa väčšie alergény usadzujú v nose, najmenšie čiastočky sa dostanú až na priedušky či do pľúc. Alergikom spôsobujú alergie nosa, očí a pľúc. Najznámejšími vzdušnými alergénmi sú peľ z tráv, bylín či stromov a domáci prach, ale aj zvieracie alergény a alergény húb.
Stále väčšiu skupinu tvoria potravinoví alergici. Alergiu im spôsobujú alergény, ktoré sa nachádzajú v jedlách a ktoré sa do tela dostávajú tráviacim traktom – vajcia, múka, sója, ryby, mlieko, orechy, ovocie,… Ak patríte medzi tých, ktorí potravinovú alergiu pravidelne zažívajú na vlastnej koži, celkom určite chápete opodstatnenie uvádzania alergénov v pokrmoch v reštauráciách či na výrobkoch v obchodoch s potravinami. Pre majiteľov gastronomických zariadení je to však administratíva navyše. Zavádzanie tejto povinnosti do praxe sa stretlo s veľkou nevôľou, postupom času však mnohí pochopili význam takéhoto nariadenia. Zloženie potravinových výrobkov a obsah alergénov sleduje preventívne čoraz viac aj tých ľudí, ktorí netrpia alergiami.
Alergické reakcie vyvolávajú tiež látky v liekoch. To je dôvod, prečo sa doktor pri nasadzovaní určitého lieku pacienta pýta, či naň náhodou nie je alergický. Typickým príkladom je penicilín.
Veľmi nebezpečná môže byť tiež alergia na jed hmyzu. Bodnutie osou či včelou môže alergikom spôsobiť nepríjemné opuchy, v niektorých prípadoch až extrémne obmedzenie dýchania.
O niečo menej známe sú kontaktné alergie. Dochádza k nim pri kontakte s určitými látkami, najčastejšie ide napríklad o alergiu na kozmetické prípravky, kobalt či chróm.
Polovica alergií sa prejavuje na očiach
Najčastejšími alergénmi spôsobujúcimi očnú alergiu sú prach, srsť zo zvierat a peľ. K alergii dochádza keď príde alergén do kontaktu s okom. Očná alergia je obvykle príčinou zápalu spojiviek a býva často sprevádzaná tiež alergickou nádchou.
Očná alergia má podobné príznaky ako bežné poranenie či podráždenie oka: opuchnutie viečka, zvýšené množstvo hlienovitého sekrétu, oko môže svrbieť, začervenať a nadmerne slziť. Avšak, kým alergia sa prejavuje pravidelne pri kontakte s alergénom, k podráždeniu oka dochádza nepravidelne a náhodne. Najčastejšie sa jedná o mechanické poškodenie pri úraze, cudzím telieskom v oku či zásahom kyselinou, príčinou ale môže byť napríklad aj prievan.
Očiam môžete pri prejavoch alergie pomôcť
Aj keď je to v niektorých prípadoch náročné, dodržiavaním nasledovných pravidiel môžete svojim očiam uľaviť od alergických príznakov:
- Nezanedbávajte hygienu – pred umývaním tváre si vždy poriadne umyte ruky antibakteriálnym mydlom.
- Nedráždite si oči – snažte sa si oči nešúchať. Okrem toho, že si oči šúchaním stále viac dráždite, môžete si do oka priniesť nečistotu z rúk.
- Ochladzujte si oči chladnou vodou – môžete si na oči prikladať vlhkú vreckovku alebo si oči oplachovať vo vlažnej vode. Pozor opäť na hygienu!
- Preč od alergénov – ak je to možné, vyhýbajte sa prostrediu s väčším výskytom alergénov. Alergikom na pele môže počas kvitnutia pomôcť napríklad pobyt pri mori.
- Šošovky nahraďte okuliarmi – uľavte svojim očiam a dočasne vysaďte používanie šošoviek. Neprospievajú očiam pri nadmernom slzení a zároveň môžu byť príčinou, že si alergény pri opätovnom nasadení prinesiete do oka.
- Slnečné okuliare – nosenie slnečných, ale aj dioptrických okuliarov čiastočne zabraňuje styku alergénov s očami.
- Používajte vhodné očné kvapky – poraďte sa s očným lekárom a riaďte sa jeho radami.
- Zabezpečte dostatočný prísun tekutín – dehydrovaný organizmus horšie zvláda boj s alergénmi.