Blog

Keď sa oči doslova usmievajú: Operácia očí ReLEx SMILE

Keď sa oči doslova usmievajú: Operácia očí ReLEx SMILE Operácie očí s cieľom odstrániť krátkozrakosť sú azda najdiskutovanejšou otázkou mladých ľudí, ktorí nosia okuliare. Podstúpiť zákrok? Je bezpečný? Koľko bude trvať liečba? A o aký veľký zásah vlastne ide? Všetky otázky sa vám pokúsime zodpovedať v tomto článku na príklade najmodernejšej metódy laserovej operácie očí metódou ReLEx SMILE.

Byť odkázaný na dioptrické okuliare je údelom veľkého množstva ľudí – od malých detí po seniorov. V istých obdobiach života sú však okuliare nezmieriteľným problémom, ktorý výrazne ovplyvňuje komfort pacienta a bráni mu v mnohých bežných či obľúbených činnostiach. Najviac sa tento fakt týka ľudí trpiacich krátkozrakosťou či astigmatizmom, kvôli ktorým bez okuliarov nedokážu život vychutnávať plnohodnotne.

Našťastie, moderná medicína ponúka rôzne spôsoby riešenia týchto problémov s očami. Dnes sa zameriame na detaily o operácii očí a ako príklad uvedieme najmodernejšiu metódu zákroku, ktorá je známa pod názvom ReLEx SMILE.

V čom je metóda ReLEx SMILE iná?

Možno vám to bude pripadať šialené pretože ste si to nikdy neuvedomili, no evolúcia očných operácii má už niekoľko desaťročí. Od prvotných zákrokov vykonávaných mechanicky až po tie dnešné, ktoré na tisíciny milimetra presne vykonáva laser. Určite netreba polemizovať o tom, že laserová presnosť absolútne predčila manuálnu prácu chirurgov, ktorí tak dnes vymenili skalpely za ovládače presných prístrojov.

Spomedzi laserových operácií poznáme viaceré, všetky s mimoriadne dobrými výsledkami a rekonvalescenciou. Rozdielne sú iba v tom, nakoľko invazívny bol zásah laserom do oka pacienta – do akej miery bola z oka odstránená či otvorená rohovka.

Iba malý úsmev a je to

Kým niektoré staršie metódy mikrochirurgie oka si vyžadovali oddelenie rohovky a následné odklopenie z oka, ReLEx SMILE rohovku v čo najväčšej miere šetrí a tým dosahuje najstabilnejšie výsledky. Ako to teda vyzerá v praxi?

Jednoducho tak, že laser rohovku nareže v poloblúku a na okrajoch tohto rezu urobí malé kolmé zámky, aby sa rohovka pri operácii nenačala viac. Tým vznikne rez v tvare mikroskopického úsmevu (z ang. smile), ktorý dal zákroku jeho názov. Metódu vyvinula renomovaná nemecká spoločnosť Carl Zeiss tak, aby bola čo najšetrnejšia k oku pacienta a poskytla mu čo najrýchlejšiu rekonvalescenciu. Aj samotný zákrok je mimoriadne rýchly – trvá neuveriteľných 26 sekúnd! Pol minúty na jednom a pol minúty na druhom oku a je to.

Rýchle zaradenie do života

Tým, že takmer nebola narušené ani šošovka, nie je potrebné do oka po operácii vkladať tzv. terapeutické kontaktné šošovky, ktoré po iných typoch operácii pacienti musia nosiť. Videnie sa zostrí už o niekoľko hodín a hneď nasledujúci deň je pacient pripravený zaradiť sa do svojho bežného života.

A to viac ako kedykoľvek predtým, keďže bez okuliarov si opäť budete môcť užiť obľúbené športy alebo sa aj len nalíčiť bez toho, aby ste na seba v zrkadle nedovideli.

Najnovšie články

KONTAKTNÝ FORMULÁR