Prvá pomoc pri oškretí oka. Čo robiť a čo nerobiť?

jún 17, 2019

Škrabanec na oku nie je nič neobvyklé, s čím by sa aspoň raz v živote nestretol každý z nás. Pri niektorých ucítime iba nepríjemné chvíľkové rezanie, iné však vedia potrápiť aj niekoľko dní a hrozí pri nich riziko poškodenia zraku. Čo robiť, keď sa najbližšie poškriabete na oku?

Oko je jedinečný a najmä nenahraditeľný orgán. Žiadny jeho úraz preto nesmieme brať na ľahkú váhu a mali by sme konať primerane situácii. Niekedy si oko iba podráždime pretretím ruky, inokedy však môžeme byť svedkom oveľa vážnejšej situácie, akou je napríklad porezanie oka.

Pri poškriabaní oka sledujte hlavne tieto príznaky:

  • cítite zreteľnú bolesť oka
  • na bielku je viditeľná krvavá rana
  • máte ťažkosti s videním, zaostrovaním
  • zreničky nie sú rovnako veľké
  • očné viečko je opuchnuté
  • oči sa nepohybujú rovnako
  • jedno oko vystupuje z očnice viac
  • v oku je viditeľný cudzí predmet

Ako sa teda zachovať pri mechanických úrazoch oka?

 

Poškriabanie oka

Poškriabanie oka je úraz, ktorý odhalíte pomerne jednoducho. Očné bielko na poranenom mieste sčevená a oko začne nadmerne slziť. Občas môžeme kvôli tomu vidieť rozmazane a máme chuť si oko stále pretierať, pretože pod viečkom nás nepríjemne páli.

So škrabancom na oku sa dá poradiť rôznymi spôsobmi. Ak ide iba o skutočne malé podráždenie, nepríjemné pocity do niekoľkých minút ustanú. Ak však bolesť pretrváva, môžete si oko natrieť antibiotickou masťou, ktorá pomôže predísť prípadnej infekcii v ranke. Masť sa aplikuje raz či dvakrát do dňa v závislosti od veľkosti poškriabania.

Aby si oko oddýchlo a čo najmenej sa hýbalo, zabezpečte mu vhodné prostredie pre hojenie prelepením náplaste cez oko. Ak však ani po dvoch dňoch takejto starostlivosti bolesť oka neprestáva, navštívte očného lekára. Ten môže vo veľmi vážnych prípadoch rozhodnúť až o tom, či je nutné liečiť oko chirurgicky.

 

Cudzí predmet v oku

Ak je vaše oko podráždené alebo poškriabané kvôli cudziemu teliesku, ktoré uviazlo pod vaším viečkom, snažte sa oko nepretierať rukami. Škrabanec by ste tak iba mechanicky zhoršili. Najskôr vyskúšajte aplikovať očné kvapky, ktoré vo väčšine prípadov teliesko z oka vyplavia. Ak to nepomáha, pretiahnite vrchné viečko cez spodné, no ak to nestačí, nežiadajte o neodbornú pomoc známych a radšej zájdite k lekárovi.

Ak pri úraze nejde len o miniatúrne teliesko, ale oko bolo prepichnuté či rozrezané nejakým ostrým predmetom, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Oko nevyplachujte a ak teleso zostalo v oku zakliesnené, nemanipulujte s ním a nechajte to na odborníka.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás