Vadí vám nosenie okuliarov? Máme pre vás riešenie

jún 18, 2021

Nosenie dioptrických okuliarov môže byť značne obmedzujúce pri vykonávaní aj úplne bežných činností. A vyslovene nebezpečné pri určitých druhoch športu. Nepraktické býva tiež ich neustále zamieňanie za okuliare na čítanie či slnečné okuliare. Riešením môžu byť kontaktné šošovky, ale natrvalo sa zrakových vád môžete zbaviť jedine laserovou operáciou.

V tomto článku uvedieme výhody kontaktných šošoviek v porovnaní s dioptrickými okuliarmi a vysvetlíme, prečo sa oplatí investovať do laserovej operácie očí.

Plusové a mínusové dioptrie

Vo všeobecnosti poznáme dva druhy korekčných dioptrických pomôcok. Okuliare a kontaktné šošovky. Ako už ich názov predznamenáva, korigujú zrakovú vadu potrebnými dioptriami. V prípade, že je oko krátkozraké, mínusové dioptrie posúvajú ohnisko videnia smerom dozadu. Naopak, ak pacient trpí ďalekozrakosťou, pre ostré videnie potrebuje plusové dioptrie, ktoré posúvajú ohnisko k sietnici smerom dopredu.

Praktické kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú obľúbenou alternatívou k dioptrickým okuliarom hneď z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným je, že sú podstatne praktickejšie. Neobmedzujú vás pri športe, nemusíte sa obávať, že ich niekde zabudnete, stratíte či znehodnotíte. Pre niekoho je výhodou aj to, že sa nejedná o veľkú jednorazovú investíciu. Kvalitné dvojtýždenné kontaktné šošovky kúpite už za približne 20 eur, pričom jedno balenie by vám malo vystačiť na 1,5 mesiaca. Na prvý pohľad nie je drahý ani roztok, ktorý k šošovkám potrebujete. Prečo píšeme, že „na prvý pohľad?“ Čítajte ďalej.

Základné členenie kontaktných šošoviek je na mäkké a tvrdé. V súčasnosti prevažujú mäkké šošovky, ktoré sú podstatne komfortnejšie ako tvrdé šošovky. Tie sa využívajú už len vo výnimočných prípadoch. Mäkké šošovky sa vyznačujú ideálnou priliehavosťou a vďaka lepšej priepustnosti kyslíka k rohovke môže oko voľnejšie „dýchať.“

Odporcovia kontaktných šošoviek argumentujú najmä potrebou precíznej hygieny. Tento argument je správny. Ak sa rozhodnete pre kontaktné šošovky, budete musieť dodržiavať niekoľko zásad ich správneho používania. Najdôležitejšou je, aby ste so šošovkami manipulovali vždy s čistými a suchými rukami. Ak vám šošovka vypadne, použite novú. Pri nedostatočnej hygiene hrozí, že si do oka prenesiete nečistoty, vírus či baktériu.

Veľmi otázna je tiež cena. Vyššie sme písali, že na prvý pohľad sa môžu zdať kontaktné šošovky ako finančne najprijateľnejšie riešenie. Ak si ale vypočítate, koľko vás ich používanie stojí za rok či za 5 rokov, až také výhodné sa vám to zdať nemusí.

Laserová operácia očí – trvalé riešenie zrakovej vady

Jediným zaručeným riešením, ako odstrániť zrakovú vadu natrvalo a zbaviť sa tým dioptrických okuliarov na všetky vzdialenosti, je laserová operácia očí. Jej základom je komplexné vyšetrenie zraku, pri ktorom špecialista zistí príčinu vašich problémov a odporučí konkrétne operačné metódy.

Moderné metódy sú takmer úplne bezbolestné, rýchle, bezpečné a s krátkou dobou potrebnou na hojenie. V prípade, že ste ešte minimálne pár rokov pred štyridsiatkou, lekár vám odporučí pravdepodobne zákrok, pri ktorom dochádza ku korekcii rohovky.

Revolučnou metódou najnovšej generácie je ReLEx SMILE 3D. Zákrok prebieha vnútri rohovky s použitím špičkového femtosekundového lasera.

O výhodách tejto metódy hovorí aj MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH, hlavný očný lekár siete očných kliník iClinic na Slovensku: „Výhodou tejto metódy je veľmi jemný postup. Malý rez sa zahojí v krátkom čase sám a nemusí byť zašitý, pričom sa zachová prirodzený povrch rohovky. Tým sa tiež minimalizuje riziko syndrómu suchého oka alebo iných komplikácií.“ Hojenie prebieha veľmi rýchlo a pacient sa do práce či k bežným denným činnostiam môže vrátiť spravidla už na druhý deň po zákroku. O výnimočnosti operácie hovorí aj fakt, že na jej výsledok poskytujeme doživotnú záruku.

Po štyridsiatke každého zasiahne presbyopia, ľudovo tiež vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk. Príčinou je opotrebovaná šošovka, ktorá vekom stratila svoju pružnosť. Výsledkom je problém so zaostrovaním na veľmi blízke predmety, na fotografie či na text v knihe alebo na displeji mobilného telefónu. Presbyopiu je možné vyriešiť výmenou šošovky za novú umelú. Týmto zákrokom je možné zbaviť sa naraz všetkých dioptrických vád, pričom nová šošovka zároveň eliminuje riziko vzniku šedého zákalu. Medzi najmodernejšie metódy súčasnosti patrí FEMTO Z-Prelex. Pri tejto metóde je možné aplikovať trifokálnu šošovku pre výborné videnie do všetkých vzdialeností. Ideálna je najmä pre pacientov, ktorí majú strach z ostrých operačných nástrojov. Tie pri zákroku nahrádza femtosekundový laser FEMTO LDV Z8.

Vďaka laserovej operácii sa tak navždy zbavíte dioptrických okuliarov do diaľky či na stredné vzdialenosti aj okuliarov na čítanie a zabudnúť tiež môžete na používanie kontaktných šošoviek a riziká, ktoré sú s nimi spojené.

LIMITOVANÁ LETNÁ ZĽAVA: OPERÁCIA DVOCH OČÍ ZA CENU JEDNÉHO OKA

Užite si už toto leto naplno bez okuliarov či kontaktných šošoviek. Rozhodnite sa pre OPERÁCIU OBOCH OČÍ a len teraz ju získate ZA CENU OPERÁCIE JEDNÉHO OKA. Navyše ku každej operácii okrem zľavy získate nové slnečné okuliare. Platí iba pre pacientov, ktorí nám odošlú nezáväzný kontaktný formulár s heslom najneskôr do 31. 8. 2021. Samotnú operáciu dvoch očí za cenu jedného oka môžete podstúpiť až do 31. 12. 2021. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií nájdete priamo na tomto linku o kampani „Operácia dvoch očí za cenu jedného“.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás