Blog

Vedeli ste, že fajčenie môže byť príčinou problémov so zrakom?

Vedeli ste, že fajčenie môže byť príčinou problémov so zrakom?

Vedeli ste, že fajčenie môže byť príčinou problémov so zrakom?

To, že fajčenie negatívne vplýva na organizmus, že spôsobuje jeho rýchlejšie starnutie a že je príčinou mnohých vážnych ochorení, napríklad pľúc, srdca, žalúdka či kože, vie asi väčšina z nás. Ale vedeli ste, že fajčenie môže spôsobiť aj poškodenie zraku, v najhoršom prípade i slepotu?Odborníci z britskej charitatívnej organizácie Kráľovský národný inštitút pre nevidiacich (Royal National Institute of Blind People, RNIB) tvrdia, že pravdepodobnosť straty zraku je u fajčiarov až dvojnásobne vyššia ako u nefajčiarov. Zároveň, fajčiari sú náchylnejší aj na niektoré bežné očné ochorenia. Typickým príkladom je šedý zákal či makulárna degenerácia, pri ktorej odborníci hovoria dokonca o trojnásobne väčšej pravdepodobnosti vzniku u fajčiarov ako u nefajčiarov. Fajčenie však neohrozuje zrak len fajčiarov. Príčinou zhoršenia zraku býva tiež pasívne fajčenie – život s fajčiarom, práca či častý pobyt v zafajčených miestnostiach.

Chemikálie v cigaretách vplývajú na zrak

Najväčšie riziko pre zrak predstavujú chemikálie nachádzajúce sa v tabakovom dyme. Ten obsahuje napríklad ťažké kovy ako meď či olovo, ktoré môžu zapríčiniť vznik šedého zákalu tým, že sa postupne ukladajú v inak priehľadnej šošovke. Decht v cigaretách tiež vážne ohrozuje metabolizmus oka, fajčenie dokáže zhoršiť očné vady spôsobené cukrovkou, nakoľko počas fajčenia dochádza k poškodzovaniu krvných ciev v sietnici.

Menšia schopnosť rozlíšiť kontrast farieb

Vedci z Rutgers University zistili, že fajčiari majú obmedzenú schopnosť rozlíšiť farby a kontrasty Odhalila to ich štúdia, ktorá bola publikovaná v Psychiatry Research. Podľa nej došlo u fajčiarov k významným zmenám v červeno-zelenej a modro-žltej farebnej vízii.Fajčenie tiež zhoršuje pocit suchých očí. Syndrómom suchého oka trpia fajčiari dva krát častejšie ako nefajčiari. Cigaretový dym spôsobuje pálenie či začervenanie očí, ktoré zároveň môžu byť prejavom iného vážnejšieho zrakového ochorenia.

Riziko ochorenia AMD je u fajčiarov niekoľkonásobne vyššie

Makulárna degenerácia (AMD) je ochorenie oka, ktoré postihuje žltú škvrnu (makulu) – strednú časť sietnice. Sietnica je hlavným orgánom zraku, ňou oko zachytáva obraz a prostredníctvom zrakového nervu ho posiela do zrakových centier v mozgu.Hlavnými rizikovými faktormi vzniku makulárnej degenerácie sú vek (prejavuje sa najmä u ľudí nad 55 rokov), genetika, zlá životospráva vrátane fajčenia, vystavovanie priamemu slnečnému žiareniu, cukrovka či obezita.Odborníci rozlišujú dve formy makulárnej degenerácie. Až 90% pacientov má suchú formu makulárnej degenerácie, ktorá sa prejavuje zníženou vizuálnou jasnosťou uprostred zorného poľa. Je príčinou zhoršeného videnia v tme či za súmraku, neschopnosti zaostriť a rozmazaného videnia. Zriedkavejšia, ale nebezpečnejšia býva vlhká forma AMD. Výsledkom je zhoršená schopnosť rozoznávania tváre a čítania, pacient môže mať problém s videním rovných čiar, vníma ich ako ohnuté. Zároveň môže byť príčinou čiastočnej alebo úplnej straty zraku.Doteraz nebola vynájdená metóda, ktorá by dokázala makulárnu degeneráciu úplne vyliečiť. Vhodnou liečbou je možné zastaviť jej zhoršovanie a vhodnou prevenciou ovplyvniť jej priebeh. Základom sú pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára, ktorý dokáže AMD včas diagnostikovať, ochrana zraku pre UV žiarením a správna životospráva, najmä obmedzenie fajčenia či vyvážená strava s množstvom antioxidantov.

Najnovšie články

KONTAKTNÝ FORMULÁR