Aj oči starnú. Ako sa mení zrak?

jún 18, 2020

Oči sú bezpochybne jeden z našich najdôležitejších orgánov. Napriek tomu sa oň častokrát nestaráme tak, ako by si zaslúžil. Zlá životospráva, fajčenie, dlhé hodiny pred počítačom, málo pohybu, nedostatočná ochrana pred UV žiarením sú faktory, ktoré do značnej miery vieme ovplyvniť. Pred čím však neutečieme, je starnutie. A práve vek je hlavnou príčinou viacerých očných ochorení.

V tomto článku sa dozviete:

  • ktoré refrakčné chyby sú typické pre ľudí v produktívnom veku
  • ako môže na zrak vplývať tehotenstvo
  • aký je rozdiel medzi zeleným a šedým zákalom
  • ktoré ochorenie sietnice ohrozuje seniorov v rozvinutých krajinách

Niektoré refrakčné chyby sa začnú prejavovať až s pribúdajúcim vekom

Kým krátkozrakosť sa najvýraznejšie prejavuje v detskom období a počas dospievania, presbyopia je typickým problémom ľudí po štyridsiatke. Práve medzi 40. – 45. rokom života stráca šošovka schopnosť akomodácie. To znamená, že inak pružná šošovka má problém zaostrovať na blízke predmety. Výsledkom sú tzv. krátke ruky, kedy sa snažíme mobilný telefón či knihu dať čo najďalej od očí, pretože v bežnej vzdialenosti sú písmenká rozmazané. Riešením presbyopie, známej tiež ako starecká vetchozrakosť, sú okuliare na čítanie.

Tie však mnohí vnímajú ako nepraktické a tak zvolia trvalé riešenie – laserovú operáciu očí. Na odstránenie presbyopie sa využíva operačná metóda PRELEX, prípadne ešte modernejšia FEMTO Z-PRELEX, pri ktorých sa za pomoci laseru do oka voperuje umelá šošovka. Tá nahradí pôvodnú, opotrebovanú šošovku. Výhodou je, že vďaka aplikácii multifokálnej či trifokálnej šošovky sa pacient môže zbaviť všetkých refrakčných chýb – presbyopie, krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizmu.

Zhoršil sa vám zrak počas tehotenstva? Nie je dôvod na paniku

Počas tehotenstva sa v tele ženy mení hladina hormónov. To má za následok rôzne zmeny a stavy, ktoré žena pred tehotenstvom nepoznala. Jedným z takých je aj zhoršenie zraku. Na svedomí ho má zvýšená hladina hormónu relaxín, ktorý je príčinou nižšej pevnosti očného bielka a následne zhoršeného videnia do diaľky. Aj keď sa vo väčšine prípadov zrak po pôrode vráti do normálu, niektoré ženy si budú musieť zvyknúť na dioptrické okuliare. Alebo absolvovať operáciu očí, napríklad metódou ReLEx SMILE 3D.

Nebezpečný zelený zákal a relatívne ľahko riešiteľný šedý zákal

Napriek tomu, že ide o úplne rozdielne očné ochorenia, mnohí si ich mýlia. V obidvoch prípadoch hrá dôležitú úlohu vek.

Šedý zákal, inak tiež sivý zákal alebo odborne katarakta, je výsledkom zmeny štruktúry a usporiadania bielkovinových vlákien v očnej šošovke. Zdravá ľudská šošovka je číra. Vekom, prípadne pôsobením ďalších faktorov, sa v nej ukladajú minerály, ktoré spôsobujú zakalenie. Zakalenie šošovky bráni prirodzenému prechodu svetla a zrenica získava sivý odtieň miesto bežného čierneho. Na sietnici tak vzniká rozmazaný obraz. Napriek tomu, že je katarakta najčastejšou očnou chorobou zapríčiňujúcou trvalú slepotu, v rozvinutých krajinách neprestavuje veľký problém, nakoľko je možné ju riešiť operačným zákrokom. Operácia katarakty je vôbec najčastejšou operáciou na Slovensku spomedzi všetkých operácií. Medzi najnovšie a najmodernejšie metódy patrí napríklad metóda FEMTO Z-Katarakta, ktorou sa za pomoci femtolasera do oka implementuje nová, umelá šošovka.

V porovnaní so šedým zákalom je zelený zákal, glaukóm, nebezpečnejší v tom, že ho nie je možné úplne vyriešiť, len zastabilizovať. A aj to liba v určitom štádiu vývoja. Vekom a vplyvom vysokého vnútroočného tlaku dochádza k postupnému poškodzovaniu zrakového nervu, ktorého úlohou je prenášať informácie z oka do mozgu. V prípade včasného neriešenia ochorenia môže dôjsť až k nezvratnému poškodeniu nervu a trvalej slepote.

Vekom podmienená degenerácia makuly je vážnym ochorením sietnice

Vekom podmienená degenerácia makuly je popri zelenom a šedom zákale ďalším očným ochorením, ktorého posledným štádiom môže byť trvalá slepota. Postihuje najmä ľudí v seniorskom veku. Odhaduje sa, že týmto ochorením trpí takmer každý tretí človek nad 75 rokov. Podobne ako v prípade glaukómu, úplné vyliečenie (navrátenie normálneho videnia) VPDM nie je možné, avšak v prípade jeho včasného odhalenia sa dá jeho vývoj spomaliť až úplne zastaviť.

VPDM postihuje viac ľudí v rozvinutých krajinách. Je to relatívne mladé očné ochorenie, ktoré rastie najmä počas posledných 20 rokov. Príčiny jeho vzniku nie sú ešte dostatočne preskúmané, ide však o multifaktoriálne ochorenie sietnice, pri ktorom dochádza k poškodeniu jeho centrálnej časti – makuly, žltej škvrny. Poškodzovanie makuly majú na svedomí voľné radikály, ktoré vznikajú pri dopade svetla na sietnicu. V prípade, že nie sú odstránené, ničia bunky makuly, čím vytvárajú podmienky pre vznik VPDM.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás