Ako zlepšiť zrak

jan 20, 2022

Hľadáte odpoveď na otázku ako si zlepšiť zrak? Máte pocit, že sa vám zrak zhoršuje? Na svedomí to môže mať vek, ale aj životospráva či pracovné prostredie. Kým na odstránenie niektorých očných problémov stačí zmeniť spôsob života, na iné pomôžu len korekčné pomôcky alebo laserová operácia očí.

Niekto môže hľadať odpoveď na otázku ako si zlepšiť zrak celé roky a tú správnu cestu nenájde, iný sa správne rozhodne hneď, ako začína pociťovať ťažkosti. V dnešnom článku sa dozviete:

  • ako môžete životosprávou pomôcť svojim očiam
  • prečo by ste nemali zanedbávať nosenie dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek
  • či dokáže laserová operácia očí zmeniť život

Životospráva nielen ako prevencia pred zrakovými problémami

Asi len málokoho prekvapí, že medzi hlavné faktory väčšiny zrakových problémov patrí vek či dedičnosť. Dôležitú úlohu však hrá aj životospráva. Prostredie, v akom sa pohybujete, čo konzumujete, či a ako sa staráte o svoju psychickú aj fyzickú kondíciu, či dokážete kvalitne regenerovať a podobne dokážu sčasti ovplyvniť aj vaše oči, váš zrak.

Zlá životospráva môže byť primárnym aj sekundárnym rizikovým faktorom vzniku očného ochorenia. Primárne faktory vplývajú na zrak priamo, sekundárne sú príčinou vzniku iného ochorenia, ktoré je následne príčinou vzniku očného ochorenia.

Medzi hlavné rizikové faktory týkajúce sa životosprávy vplývajúce na zrak patria:

  • fajčenie – je rizikovým faktorom mnohých očných ochorení ako sú napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia (VPMD), šedý zákal či syndróm suchých očí. Zároveň, fajčenie počas tehotenstva môže poškodiť zrak dieťaťa. Americká oftalmologickej akadémia tvrdí: „ Ak fajčíte počas tehotenstva, je u vášho dieťaťa 5-násobne vyššia pravdepodobnosť výskytu bakteriálnej meningitídy. Meningitída môže spôsobiť očné infekcie a ďalšie problémy so zrakom.“ (Zdroj: American Academy of Opthalmologhy)
  • nevhodné pracovné prostredie – dlhá práca pri počítači či zle osvetlený pracovný priestor vplývajú na vznik krátkozrakosti či syndrómu suchých očí
  • nedostatočný pohyb v prírode – zapríčiňuje napríklad stratu schopnosti zaostrovať na vzdialené predmety, čím dochádza ku krátkozrakosti
  • nevhodná strava – nedostatočný príjem antioxidantov urýchľuje napríklad vznik VPMD
  • pôsobenie ultrafialového svetla a blikajúce svetlá – častá návšteva diskoték môže byť príčinou vzniku svetloplachosti

Cukrovka, obezita či srdcovocievne ochorenia, na ktoré priamo vplýva zlá životospráva, môžu byť príčinou vzniku napríklad glaukómu.

Aj na základe uvedeného je možné povedať, že zdravý životný štýl môže byť vhodnou prevenciou pre vznikom očných ochorení. Dôležitý je pohyb v prírode, obzvlášť pre ľudí so sedavým zamestnaním pracujúcich dlhé hodiny s počítačom.  Pre zrak je prospešná tiež konzumácia potravín s obsahom beta-karoténu, vitamínov B, E a C, provitamínov A, selénu, zinku, medi. Tie sú zastúpené najmä v mnohých druhoch zeleniny a ovocia. Samozrejmosťou by malo byť tiež vyhýbanie sa prašnému prostrediu, fajčeniu a snažiť sa minimalizovať používanie mobilných telefónov či tabletov, keď to nie je nevyhnutné. Oči tiež menej zaťažuje písanie a čítanie pri vhodnom osvetlení, najideálnejšie je prirodzené svetlo.

Korekčné pomôcky pomôžu spomaliť zhoršovanie zraku

V prípade, že máte problém so zaostrovaním na blízke či vzdialené predmety, neváhajte a navštívte očného lekára. Komplexným vyšetrením zraku diagnostikuje váš zrakový problém a navrhne spôsob jeho riešenia. Ak trpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo presbyopiou, predpíše vám dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Korekčné pomôcky vám zlepšia videnie, odstránia problém so zaostrovaním zastabilizujú zrak, prípadne spomalia jeho zhoršovanie. Očnú vadu však nevyliečia. Ak si želáte život s výborným zrakom bez korekčných pomôcok, riešením je laserová operácia očí.

Laserová operácia očí vám zmení kvalitu života

V iClinic vykonávame operácie očí tradičnými aj najmodernejšími bezbolestnými metódami. Pacient vždy dostane komplexné informácie o každej operačnej metóde, ktorou je možné odstrániť jeho zrakový problém. Laserová operácia je jediným spoľahlivým spôsobom, ako sa natrvalo zbaviť okuliarov do diaľky, na blízko aj okuliarov na čítanie. Vďaka špičkovým operačným prístrojom sú moderné zákroky rýchle, bezbolestné a s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií. Cesta k bezproblémovému zraku a k neporovnateľne vyššej kvalite života je absolvovaním laserovej operácie skutočne krátka.

Operácia očí iba za polovicu ceny

Výbornou správou pre všetkých, ktorí zvažujú laserovú operáciu očí je, že v iClinic aktuálne prebieha špeciálna akcia pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Vybrané operačné metódy totižto ponúkajú vybrané OPERAČNÉ METÓDY ZA POLOVIČNÉ CENY. Akcia sa týka metód, ktoré sú určené na odstránenie/korekciu krátkozrakosti, astigmatizmu či ďalekozrakosti a na odstránenie okuliarov do diaľky, do blízka a na strednú vzdialenosť vrátane súčasného odstránenia rizika vzniku šedého zákalu. Jediné, čo musíte pre získanie polovičnej ceny spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom „1/2 CENY“ do 7. 4. 2022. Samotnú operáciu za polovičnú cenu pritom môžete podstúpiť až do 30. 6. 2022. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou.

S výberom vhodnej operačnej metódy sa netrápte. Počas návštevy očnej kliniky iClinic absolvujete komplexné očné vyšetrenie a na základe výsledkov vám odporučíme najvhodnejší typ operačného zákroku. Polovičné ceny ponúkame na operačné metódy, ktorými je možné odstrániť najčastejšie vyskytujúce sa zrakové problémy.

Viac informácií nájdete priamo na tomto linku o kampani OPERAČNÉ METÓDY ZA POLOVIČNÉ CENY.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás