Poškodenie zraku hrozí aj počas zimy. Na čo si dávať pozor?

dec 9, 2019

Chrániť si oči nosením šiltovky či slnečných okuliarov je pre nás počas leta úplne prirodzené. Niektorí z nás si ale neuvedomujú, že rovnaké riziko poškodenia zraku hrozí aj počas zimy. K nebezpečným slnečným lúčom sa pridáva vietor, sneh či prechod medzi studeným vonkajším prostredím a prekúreným interiérom.

V tomto článku sa dočítate:

  • Ktoré rizikové faktory ohrozujú naše oči počas zimy.
  • Prečo je detské oko zraniteľnejšie ako oko dospelého človeka.
  • Aká je súvislosť medzi očnými vadami a úrazmi pri športovaní.

V zime sú oči vystavované mnohým rizikovým faktorom

Najväčšou hrozbou pre naše oči je, podobne ako počas leta, slnečné žiarenie. Lenže, mnohí z nás si nosenie slnečných okuliarov s potrebným UV filtrom spájajú práve s horúcim počasím. Počas zimy je však UV žiarenie rovnako na vysokej úrovni, jeho intenzita sa ešte zvyšuje vo vysokohorských oblastiach. UV žiarenie býva príčinou silného zápalu spojiviek, poškodenia rohovky či sietnice. Ohrozená je tiež šošovka, čoho následkom môže byť napríklad aj vznik šedého zákalu.

UV žiarenie býva tiež príčinou tzv. snežnej slepoty. Tá sa prejavuje až po niekoľkých hodinách od vystavenia očí žiareniu. Začína to pocitom cudzieho telieska v oku, pokračuje bolestivým sťahom mihalníc s výrazným začervenaním a zvýšenou tvorbou sĺz.

Zároveň, sneh dokáže odrážať slnečné lúče a tak nám nehrozí riziko len „zhora,“ ale aj „zdola.“ Slnečné lúče môžu byť v zime natoľko silné, že dokážu spôsobiť popálenie očí, čo je pre človeka skutočne nepríjemné a bolestivé.

Prirodzenou, ale nie príliš príjemnou reakciou na vietor a sneh, je tiež nadmerné slzenie.

Prekúrené miestnosti ako nepriateľ očí

Ďalším rizikom, ktoré číha počas zimy na náš zrak, sú prekúrené miestnosti. Suchý vzduch spôsobuje vysúšanie oka, podobne ako klimatizácia počas letného obdobia. Na svedomí to majú slzy, ktoré sa v prekúrenom a suchom prostredí vyparujú rýchlejšie. Výsledkom sú začervenané a podráždené oči. Suchý vzduch zároveň nepôsobí dobre ani na iné časti organizmu, vysušovanie sliznice môže byť príčinou jej zápalu a problémov s dýchaním. Prekúrené miestnosti zase obmedzujú kvalitný spánok. Pomôcť si môžete znížením teploty v miestnosti a zvlhčovačmi vzduchu.

Detské oči sú zraniteľnejšie

Nosenie slnečných okuliarov by sme nemali zanedbávať ani u našich detí. Ich oči sú ešte zraniteľnejšie, ako oči dospelého človeka, nakoľko majú širšiu a priehľadnejšiu šošovku. To isté platí počas vykonávania zimných športov. Naučte deti nosiť lyžiarske okuliare. Pri lyžovaní, bobovaní, sánkovaní, korčuľovaní či počas bežnej guľovačky. Nechránia len proti UV žiareniu, ale tiež proti vetru a snehu. A samozrejme, sú tiež ochranou proti úrazu, ktorý môže byť spôsobený pádom.

Očné vady môžu byť príčinou úrazov

Viac ako polovica ľudí, ktorí nosia okuliare alebo kontaktné šošovky priznáva, že má pri športovaní určité problémy. Jedná sa najmä o zhoršenú schopnosť priestorovej koordinácie a horší odhad vzdialenosti, čo sú zároveň najčastejšími príčinami úrazu zraku pri športe. Počas lyžovania sa k tomu pridávajú ešte sťažené poveternostné podmienky – hmla, sneh, vietor či naopak silné slnko.

Je preto veľmi dôležité používať správne lyžiarske okuliare podľa aktuálnych poveternostných podmienok. UV filter chráni vaše oči pre žiarením, v prípade lyžovačky je potrebné vyberať tiež sklá podľa ich farby a koeficientu priepustnosti svetla. Na lyžovanie sú vhodné okuliare s oranžovými či žltými klami, ktoré umožňujú lepšie videnie aj v hmle.

Samozrejme, lyžiarske okuliare je potrebné používať v kombinácii s kontaktnými šošovkami či dioptrickými okuliarmi, ktoré štandardne nosíte. Nosenie dioptrických okuliarov počas športovania však nie je práve najkomfortnejšie a najbezpečnejšie. Na druhej strane, aj keď je nosenie kontaktných šošoviek počas športovania podstatne lepšou voľbou, nepríjemnosti dokážu v zime zapríčiniť aj ony. V mraze či silnom vetre môžu spôsobovať silné podráždenie oka. Súvisí to s tým, že rohovka oka sa pri vetre a mraze viac vysušuje a kontaktná šošovka bráni jej dýchaniu, čím vyvoláva podráždenie. Ešte viac sa tento faktor prejavuje vo vysokých horských oblastiach.

V prípade, že športujete často a radi, prípadne ak vás okuliare obmedzujú aj pri bežných činnostiach, riešením pre vás môže byť korekcia očnej vady laserovou operáciou. Metódy laserových operácií sú aj na Slovensku realizované najmodernejšími prístrojmi špičkovej kvality, čo minimalizuje riziko neželaných pooperačných stavov.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Ako prebieha laserová operácia očí?

Ako prebieha laserová operácia očí?

Oči sú orgánom, bez ktorého si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Mať dobrý zrak je snom snáď každého pacienta s refrakčnou chybou či s niektorým z očných ochorení. Niekto sa uspokojí s nosením dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, pre iného je...

Kontaktujte nás