Blog

Ako často absolvovať vyšetrenia zraku?

vyšetrenie očíZ každej strany sa na nás valia odporúčania, aby sme nezabúdali na preventívne vyšetrenia u rôznych odborníkov, pretože v niektorých prípadoch človeku naozaj môžu zachrániť život. Aj pravidelné kontroly zraku nám pomáhajú vyhnúť sa závažným ochoreniam, a to nielen tým, ktoré sa týkajú našich očí.

Začať treba už v detstve

Pravdepodobne sa už každý z vás stretol s bežnou kontrolou zraku, ktorú vykonáva všeobecný lekár na preventívnej prehliadke. Čítate písmená a čísla rôznych veľkostí alebo sa snažíte rozšifrovať znaky z farebných obrazcov. Vedeli ste však, že prvá prehliadka zraku sa odporúča už najmenším vo veku šiestich mesiacov, a to najmä v prípade, že majú predispozíciu na niektorú očnú poruchu? Môže ísť o krátkozrakosť, astigmatizmus, ďalekozrakosť alebo dokonca škúlenie. Pediatri venujú pozornosť detskému zraku ešte aj neskôr, keď dovŕšia tri roky, a pred nástupom do školy. Zlá kvalita zraku sa totiž môže nepriaznivo podpísať pod študijné výsledky. Pozorne si vaše deti všímajte a zájdite s nimi na vyšetrenia k odborníkom, ak máte čo i len najmenšie podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Preventívne očné prehliadky sa všeobecne odporúčajú každé dva roky. Po 45. roku života sa na tomto vyšetrení meria aj vnútroočný tlak.

Príznaky porúch zraku

Hoci si nahovárate, že váš zrak je stopercentne v poriadku, možno na sebe spozorujete pár príznakov, ktoré hovoria o opaku. Aj bežná bolesť hlavy môže byť symptómom, najmä ak je dlhodobá. Môže sa vám stať, že zrazu prestanete vidieť ostro do diaľky či na blízke vzdialenosti, začnete vidieť rozmazane, zdvojene a ničím nezvyčajným nie je ani pocit pálenia, rezania či slzenia očí. V týchto prípadoch by ste mali navštíviť očnú ambulanciu. Očný lekár môže na vyšetrení odhaliť rôzne druhy zákalov, ale aj vážne ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, cukrovku či dokonca nádory.A čo všetko očakávať od kvalitnej prehliadky zraku? Odborník by mal vyšetriť vašu zrakovú ostrosť, predný segment oka a očné pozadie, tiež očný tlak. Kvalitnejšie a detailnejšie vyšetrenia zahŕňajú aj meranie hrúbky rohovky, topografiu rohovky, OCT vyšetrenie sietnice alebo vyšetrenie endoteliálnym mikroskopom. Predpokladom dokonalej očnej prehliadky sú najmodernejšie prístroje a odborný prístup zdravotníkov, čoho sa na iClinic rozhodne dočkáte.Oči sú skutočným zrkadlom, nielen duše, ale aj nášho zdravotného stavu. Nechajte do nich pravidelne nahliadnuť odborníka.

Najnovšie články

KONTAKTNÝ FORMULÁR