Blog

Existujú vekové limity pre laserové očné operácie?

Existujú vekové limity pre laserové očné operácie?Rozhodovanie sa či podstúpiť laserovú operáciu očí trvá niekedy zbytočne dlho. Pacienti si častokrát po zákroku klopkajú na čelo a pýtajú sa sami seba, že prečo si takúto výraznú zmenu v kvalite života nedopriali už skôr. Väčšinou si ju nedopriali skôr preto, lebo sa jednoducho neodhodlali navštíviť očnú kliniku. Niekedy však býva dôvodom aj vek.

Ak sa aj vy pýtate, či nie ste príliš mladí alebo naopak príliš starí na laserovú operáciu očí, tento článok je určený práve vám.

Základnou podmienkou laserovej operácie očí je vek 18 rokov

Hneď v úvode je potrebné povedať, že vek je len jedným z viacerých faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či bude môcť pacient absolvovať laserovú operáciu. Základnou podmienkou je dospelosť, avšak počas komplexného vyšetrenia zisťuje lekár tiež zdravotný stav pacienta – či náhodou netrpí aj ďalšími celkovými ochoreniami, ktoré by vylučovali možnosť laserovej operácie. Operácia sa neodporúča ani tehotným či dojčiacim ženám a potrebné tiež je, aby bola zraková vada ustálená minimálne rok.

Horná veková hranica, nad ktorú by už nebolo vhodné pacienta operovať, neexistuje. Rozdiel býva len v metódach, ktoré sa používajú na odstránenie zrakovej vady.

V mladšom veku operácia rohovky, v staršom veku výmena šošovky

Pacientov, ktorí trpia niektorou z refrakčných vád – krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom, operujeme spravidla od dosiahnutia veku dospelosti metódami, pri ktorých sa upravuje rohovka. Tieto metódy sú povrchové alebo hĺbkové. Medzi povrchové metódy patria staršie metódy vykonávané už desaťročia ako napríklad LASEK či PRK. Využíva sa pri nich excimerový laser. Prebiehajú na povrchu rohovky a je možné ich označiť ako menej komfortné, pretože je pri nich potrebné dočasne odstrániť najvyššiu vrstvu rohovky, tzv. epitel. To spôsobuje dočasnú bolesť počas prvých pár dní hojenia.

Hĺbkové metódy refrakčných operácií očí sú bezbolestné a nedochádza pri nich k poškodeniu rohovky. Vďaka tomu pacient nepociťuje bolesť ani počas hojenia, samotná rekonvalescencia je rýchla a kvalitný zrak vníma pacient hneď po zákroku. Medzi najmodernejšie metódy patrí napríklad Z-Lasik Z 3D či ReLEx SMILE 3D. Metóda ReLEx SMILE 3D je unikátna v tom, že ako jediná využíva výlučne femtosekundový laser. Vďaka tomu nedochádza k páleniu rohovky, ako je to v prípade metód s excimerovým laserom.

Zákrok v iClinic prebieha pomocou špičkového femtosekundového lasera VisuMax 500 spoločnosti ZEISS. Tá opisuje metódu ako „stelesnenie presnosti, predvídavosti, reprodukovateľnosti a dokonalosti. Laser VisuMax vytvára presnú, dopredu vypočítanú, lentikulu a rez s maximálnou presnosťou a spoľahlivosťou.“ (Zdroj: www.zeiss.com)

Približne medzi 40. - 45. rokom života sa u každého začína prejavovať presbyopia – starecká vetchozrakosť, známa tiež ako syndróm krátkych rúk. Riešením sú okuliare na čítanie, ktoré korigujú neschopnosť zaostriť na veľmi blízke predmety. Jediným riešením ako sa natrvalo zbaviť presbyopie je výmena opotrebovanej šošovky, ktorá stratila schopnosť akomodácie za umelú. Metódou Prelex je možné do oka voperovať aj multifokálne šošovky, ktoré okrem presbopie vyriešia tiež krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Najmodernejšou metódou súčasnosti na výmenu šošovky je FEMTO Z-Prelex, ktorá je v porovnaní s metódou Prelex jemnejšia, rýchlejšia a šetrnejšia. Ostré operačné nástroje totiž nahrádza špičkový femtosekundový laser. Do oka sa voperuje trifokálna šošovka, ktorá umožní bezproblémové videnie do všetkých vzdialeností. Umelá šošovka ho zároveň ochráni pred vznikom šedého zákalu.

Šedý zákal postihuje najčastejšie ľudí v seniorskom veku a v prípade jeho neliečenia môže byť dôvodom slepoty. Odstrániť ho je možné, podobne ako pri presbyopii, výmenou šošovky. Pacient má na výber voperovanie jednoohniskovej šošovky alebo multifokálnej šošovky. Jednoohnisková zbaví pacienta šedého zákalu, ale kvôli presbyopii bude musieť aj naďalej používať okuliare na čítanie. Druhou možnosťou je voperovanie multifokálnej šošovky, ktorou sa pacient zbaví aj okuliarov na čítanie.

Operácie bezpečné v každom veku

U nás v iClinic si môžete byť istí maximálnou bezpečnosťou a to bez ohľadu na to, či ste práve prekročili prah dospelosti alebo či ste sa pre operáciu rozhodli až na dôchodku. Naši klienti si cenia široké portfólio operačných metód a tiež komplexné informácie o každej metóde, ktorá je vhodná na vyriešenie ich zrakového problému. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme získali prestížne ocenenie „Najdôveryhodnejšia značka“ za rok 2020 v kategórii Očné kliniky.

Bezbolestné operácie očí s mimoriadnou 50 % zľavou

Očná klinika iClinic sa rozhodla v rámci aktuálnej kampane "50 % zľava od najdôveryhodnejšej očnej kliniky" sprístupniť operácie očí ešte širšiemu spektru záujemcov. V rámci tejto kampane preto ponúka záujemcom mimoriadnu 50 % zľavu nielen na operáciu ReLEx SMILE 3D, ale aj na ďalšie bezbolestné operácie očí, ktorými je možné odstrániť najčastejšie vyskytujúce sa zrakové problémy.

S výberom vhodnej operačnej metódy sa netrápte. Počas návštevy očnej kliniky iClinic absolvujete komplexné očné vyšetrenie a na základe výsledkov vám odporučíme najvhodnejší typ operačného zákroku.

Jediné, čo musíte pre získanie 50 % zľavy spraviť, je odoslať nižšie uvedený nezáväzný kontaktný formulár s heslom „NAJDÔVERYHODNEJŠIA ZNAČKA“. Samotnú operáciu s mimoriadnou 50 % zľavou môžete podstúpiť až do konca júna 2021. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií, ako aj presný postup, ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani: "50 % zľava od najdôveryhodnejšej očnej kliniky".

Najnovšie články

KONTAKTNÝ FORMULÁR