Blog

Laserové operácie: Podľa čoho si vybrať a ktorá je najlepšia?

Od 1. generácie laserových operácie ubehlo veľa času, rovnako ako sa ich kvalita posunula na celkom iný level. Dnes už hovoríme o tretej generácii laserových operácií, ktoré kvalitatívne spĺňajú aj tie najvyššie nároky. A najmä, sú celkom bezbolestné, čo je takmer neuveriteľný posun v rámci operácií tohto druhu. Necítite samotný zákrok a nehrozia vám ani žiadne pooperačné bolesti. Všetko, čo vás čaká, je len bezchybný, ostrý zrak.

Ako operácie prebiehajú?

Každú korekciu dioptrií laserovou operáciou sprevádza zmena hrúbky a zakrivenia rohovky. Jediné, čo sa líši, je postup, ktorým túto zmenu dosiahnete. Na výber máte z troch rôznych operácií. V čom sa odlišujú a aké sú ich výhody?

Metóda PRK (fotorefrakčná keratektómia)

PRK-metodaIde o najstaršiu metódu, ktorá sa považuje za prvú generáciu laserových operácií očí. Dioptrická chyba sa pri nej odstraňuje povrchovo – bez vytvorenia ochrannej rohovkovej lamely. Po tom, čo vám aplikujú anestetické kvapky, prebieha zákrok v dvoch fázach. Najskôr sa odstráni povrchová časť oka a rohovka sa vytvaruje prostredníctvom excimerového lasera. Celá operácia trvá len štvrťhodinu. Aby sa oko zahojilo, chirurg naň nanesie kontaktnú šošovku na štyri až päť dní. Veľkou nevýhodou tohto zákroku je svetloplachosť po operácii a mnohí pacienti sa sťažujú aj na syndróm suchého oka a zápalov. Po niekoľkých týždňoch od operácie nastáva ustálené videnie bez akýchkoľvek komplikácií. Tento typ operácie je však metódou, ktorá patrí k tým najlacnejším a najmenej komfortným, preto by ste si rozhodne nemali nechať ujsť informácie o ďalších typoch korekcie zraku.

Z-LASIK

z-lasik-metodaLASEK – obdoba metódy PRK, ktorú sme na našej klinike pozmenili na pokročilejší, novší a bezpečnejší Z-LASIK. Ide o druhú generáciu laserových operácií očí. Populárny zákrok, pri ktorom nedochádza k poškodeniu povrchu rohovky. Je mimoriadne šetrný a môžete si byť istí, že bude bezbolestný aj po tom, čo odoznie anestéza. Z-LASIK využíva dva lasery – femtosekundový a excimerový. Táto skvelá metóda je vhodná na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Aký je priebeh tejto operácie? Ako pri prvom type, aj pri Z-LASIK sa oči znecitlivia kvapkami. Ďalej sa vytvorí lamela femtosekundovým laserom a na rohovku pôsobí excimerový laser tak, aby odstránil dioptrickú chybu. Chirurg po týchto krokoch priklopí rohovkovú lamelu naspäť a ten istý postup zvolí aj pri druhom oku. Ostrosť videnia nastupuje do pár hodín od operácie. Dopriať by ste si mali prvé dni po operácii kľudový režim bez náročných aktivít.

Metóda Relex Smile

relex-smile-metodaIde o najmodernejšiu a najlepšiu metódu laserových operácií vôbec. Ide o tretiu generáciu laserových operácií očí, ktoré patria medzi tie najbezpečnejšie. Korekcia sa deje vo vnútri rohovky, preto ide o zákrok mimoriadne šetrný a jednoduchý. Táto bezbolestná metóda má vďaka odbornému prevedeniu špecialistov tie najlepšie výsledky, preto sa považuje za ideálnu voľbu pre ľudí trpiacich krátkozrakosťou až do -10 dioptrií a astigmatizmom do 5 cylindrov. Pri zákroku sú samozrejmosťou anestetické kvapky. Ďalej nastupuje femtosekundový laser Visumax 500, ktorý vytvorí lentikulu a tá sa vytiahne von z rohovky, čím sa zmení dioptrická sila. Nepoužíva sa excimer, len femtosekundový laser, takže je zákrok mimoriadne šetrný, bez rekonvalescencie a bez bolesti. Najlepšie na celej operácii Relex Smile je, že okamžite po nej vás čaká ostré videnie bez akýchkoľvek nežiadúcich vedľajších účinkov.

Najnovšie články

KONTAKTNÝ FORMULÁR